KOMUNIKACJA ROZRYWKA

25-lecie MZK: Powozimy się „ogórkiem”

Miejski Zakład Komunikacyjny świętuje swoje 25. urodziny. Z tej okazji, w niedzielę 10 września na ulice Pabianic wyjedzie czerwono-kremowy „ogórek”. Będzie kursował jako bezpłatna linia „25”.

Miejska wersja legendarnego Jelcza była produkowana przez prawie 20 lat na licencji Skody w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Ogórki woziły mieszkańców Pabianic od 19 lipca 1972 roku, gdy uruchomiono pierwszą, miejską linię autobusową, nr „1”. Zostały oznaczone czterocyfrowymi numerami taborowymi zaczynającymi się od cyfry 5 (oznaczającej numer zajezdni MPK przy ul. Lutomierskiej w Pabianicach). W kolejnych latach wyruszały nie tylko na „jedynkę”, ale także na linie „2” i „2bis”. Były nieodłącznym elementem krajobrazu miasta aż do 1983 roku, gdy zostały zastąpione partią 36 nowych Ikarusów 260.

Egzemplarz, który 10 września wyruszy na trasę linii „25” pochodzi z 1977 roku i jest jednym z ostatnich wyprodukowanych pojazdów tej serii. Nigdy nie jeździł w komunikacji miejskiej, dzięki czemu zachował się w dobrym stanie. Do 1989 służył Milicji Obywatelskiej, a od 1999 roku jest własnością Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. W 2003 odzyskał pełną sprawność mechaniczną, a w 2008 także oryginalny schemat malowania i mnóstwo detali. „Ogórek” ma już na koncie występy w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Zapraszamy mieszkańców w sentymentalną podróż do przeszłości zabytkowym Jelczem 272 Mex, zwanym popularnie „ogórkiem”. Spotkamy go na specjalnej linii „25”, której trasa przebiegać będzie między pętlą Waltera-Jankego, centrum i dworcem kolejowym – mówi Jarosław Habura, prezes MZK. – Jak za dawnych lat, w autobusie pojawi się konduktor. Pamiątkowe bilety na przejazd będzie wydawał za darmo – dodaje. Okolicznościowy bilet można też dostać w Punktach Sprzedaży Biletów MZK – przy Narutowicza 9 oraz na pętlach Dworzec PKP i Waltera-Jankego.

„Ogórek” wyruszy z krańcówki na Bugaju, następnie przejedzie ulicami: Waltera-Jankego, Nawrockiego, 20 Stycznia, 3 Maja (z powrotem: Szewską, Skargi), Warszawską, Zamkową, Kilińskiego, Orlą, Wileńską, Śniadeckiego, Jana Pawła II, Wiejską i Łaską do Dworca PKP, zatrzymując się po drodze na przystankach. Jeśli 10 września nadal będą utrudnienia z przejazdem ulicą Jana Pawła II (związane z modernizacją sieci ciepłowniczej), to wówczas autobus w rejonie szpitala pojedzie trasą objazdową, analogiczną do „jedynki” (Wileńską i Wiejską podjedzie pod szpital).

Z krańcówki Waltera-Jankego autobus linii „25” odjedzie 10 września o godz. 11.35, 13.00, 14.15, 15.35, 16.55 i 18.15. Z Dworca PKP wyruszy natomiast o godz. 10.55, 12.05, 13.45, 14.45, 16.05 i 17.25. Liczba miejsc jest ograniczona (29 siedzących i maksymalnie 52 stojące), dlatego konduktor będzie wydawał jeden bilet jednoprzejazdowy na osobę.

ZOBACZ ROZKŁAD JAZDY
ZOBACZ TRASĘ PRZEJAZDU
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *