FAKTY

26 mln zł kary za wprowadzanie w błąd. Oświadczenia w TVP, Polsacie i na YT

„Reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior wprowadzały konsumentów w błąd. Suplementy diety były prezentowane tak, aby sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze. Na producenta – Aflofarm Farmacja Polska – prezes UOKiK nałożył karę prawie 26 mln zł” – podał portal wiadomoscihandlowe.pl

Wątpliwości wzbudziły reklamy suplementów RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, które były rozpowszechniane w telewizji i Internecie w 2015 i 2016 roku.

Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Zdaniem UOKiK wspomniane suplementy były prezentowane tak, aby sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze (np. scenografia sugerująca, że bohaterka reklamy jest lekarzem; scenariusz, w którym można było usłyszeć m.in. „Nie odwołujemy wizyt? – Nie, zatoki już w porządku, mam RenoPuren” oraz napisy „oczyszcza zatoki”, „podnosi odporność”, „zdrowe zatoki na długo”).

Nałożona kara wyniosła 25.809.824 zł. Ponadto Aflofarm został zobowiązany do publikacji oświadczeń o tym, że wprowadzał w błąd. Oświadczenia – po uprawomocnieniu decyzji – pojawią się w telewizji Polsat, TVP 1 na Youtube. Przedsiębiorca odwołał się do sądu. W toku pozostaje jeszcze postępowanie dotyczące suplementu diety Magmisie – informowaliśmy o tym TUTAJ.

Kilka dni temu (23 listopada) Jacek Furman, Prezes Zarządu Aflofarm Farmacja Polska, otrzymał Nagrodę Specjalną konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

CZYTAJ TAKŻE: NIK: Rynek suplementów to „szara strefa” farmacji