FAKTY

86% nie będzie nosić maseczek od 30 maja

Większość z nas nie zasłoni twarzy, kiedy to niekonieczne.

“Czy po zniesieniu obowiązku noszenia maseczek nadal będziesz używał ich na ulicy?” zapytaliśmy w ankiecie na naszym profilu FB. 86 % o maseczkach po zniesieniu zakazu słyszeć nie chce, 14 % jest gotowa używać ich nadal. W trwającej dobę sondzie wzięło udział 1729 osób ( 1492 na NIE, 237 na TAK).

Ankieta zbiegła się z decyzją rządu w sprawie maseczek. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty, 30 maja, w przestrzeniach ogólnodostępnych ich noszenie nie będzie obowiązkowe.

Jak powiedział: “Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek”.

Dodał: “Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe” – podkreślił premier. Dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Od 30 maja nie będzie limitów osób w sklepach i gastronomii, możliwe zgromadzenia do 150 osób i bez limitu wiernych w kościołach.