FAKTY

Afera receptowa. Sąd aresztował syna Bożeny K. Ona wychodzi…

Bardzo znana rodzina w mieście ma poważne kłopoty.

Sąd Rejonowy w Pabianicach aresztował dziś na 2 miesiące Konrada K., syna Bożeny K., znanej farmaceutki i współwłaścicielki popularnej sieci aptek. Konrad K. to także wspówlaściciel. Decyzja sądu zapadła po wniosku prokuratury, która uzasadniła go obawą mataczenia i zagrożeniem wysoką karą. Jednak sąd nie uwzględnił wniosku o aresztowanie Bożeny K.

Policja zjawiła się u wszystkich niemal równocześnie (przedwczoraj), wyciągając ich z łóżek we wczesnych godzinach rannych. 2 osoby po wezwaniu same się zgłosiły.

To portal pabianice.tv jako pierwszy ujawnił, kto został zatrzymany 6 marca (CZYTAJ TUTAJ).

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją pabianickiej komendy rozpracowywali współsprawców i mechanizmy działania przestępczego procederu (chodzi o wyłudzenia z NFZ – to pokłosie zatrzymania pabianickiego psychiatry Dariusza J.). Mógł on wyglądać tak: Dariusz J. w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej wystawiał recepty poświadczające nieprawdę, wykorzystując przy tym dane pacjentów. Recepty na refundowane leki mógł przekazywać przedstawicielowi firmy farmaceutycznej do realizacji w ustalonych aptekach. Zyskały na tym bezpośrednio apteki i firma farmaceutyczna, a przedstawiciele medyczni otrzymywali premie i wypłaty za realizację planów sprzedażowych. W takich wypadkach lekarze mogą liczyć na bonusy w postaci uczestnictwa w programach edukacyjnych, konferencjach i wyjazdach zagranicznych, sponsorowanych przez firmę.

Prokuratorzy przedstawili zatrzymanym łącznie kilkaset zarzutów dotyczących wyłudzeń z NFZ, gdzie łączna kwota tych świadczeń wyniosła blisko 8 mln złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 40 tys. złotych oraz kwotę 90 tys. złotych tytułem poręczenia majątkowego.

Sprawa wciąż jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań. Łódzkie NFZ cały czas współpracuje z organami ścigania, przekazując wszelkie niezbędne dane.

Lekarz z Pabianic rekordzistą

Przypomnijmy – do zatrzymania Dariusza J. doszło na początku listopada ub. roku (CZYTAJ TUTAJ). Organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił łódzki oddział NFZ. Kontrolerzy ustalili, że lekarz poprzez prowadzenie praktyki lekarskiej w PCM mógł doprowadzić do wyłudzenia refundacji na bardzo drogie leki psychotropowe.

Od 2014 roku na terenie łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia J. generował najwyższe kwoty refundacji leków. Na przestrzeni lat 2012-2016 wzrosły one o ponad 124,10%. W porównaniu z innymi lekarzami o tej samej specjalizacji Dariusz J. tylko w 2016 roku wypisał leki psycholeptyczne na kwotę o 291,48% większą niż kolejny lekarz o najwyższej średniej refundacji recept!

Jak wynika z zebranych dowodów, wykorzystywał dane swoich pacjentów (z różnych placówek, choć lewe recepty stemplował tylko w PCM) i wystawiał recepty na leki, które faktycznie nie były stosowane w ich leczeniu. Tak spreparowane recepty były następnie realizowane w aptekach jednej z sieci.

Po przesłuchaniu postawiono mu kilkadziesiąt zarzutów (CZYTAJ TUTAJ). Prokuratura zarzuca psychiatrze m.in. wyłudzenie z NFZ ok. 8 mln złotych. Co robił z lekami? Wiadomo już, że część pacjentów kupowała je w jego gabinecie (nie miał na to zezwolenia – kolejny zarzut). Sprawa jest trudna i rozwojowa. Śledczy, chcąc sprawdzić w jaki jeszcze sposób wzbogacał się Dariusz J., muszą m.in. dotrzeć do pacjentów. Zatrzymana została także przedstawicielka jednej z firm farmaceutycznych. Kobieta usłyszała zarzuty, związane z wprowadzaniem bez zezwolenia do obrotu produktów leczniczych oraz z udziałem w wyłudzeniu refundacji leków.

Wszystko wskazuje na to, że z działalności przestępczej Dariusz J. uczynił stałe źródło dochodów, co wpływa na zaostrzenie odpowiedzialności karnej. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. TUTAJ pisaliśmy o przedłużonym areszcie.

Jeden komentarz do “Afera receptowa. Sąd aresztował syna Bożeny K. Ona wychodzi…

  1. czyli chwilowa wolność na dzień kobiet , a psychotropy to dopiero się przydadzą teraz

Comments are closed.