FAKTY

Aflofarm deklaruje pokrycie kosztów utylizacji odpadów z wysypisk [OŚWIADCZENIE]

“Nieprawidłowości nie są efektem działań czy zaniedbań z naszej strony” – czytamy.
Wczoraj ujawniliśmy, że leki wyprodukowane przez znanego na całym świecie farmaceutycznego giganta z Pabianic są składowane na dwóch wysypiskach – ustalił nasz portal pabianice.tv. Jedno zlokalizowane jest w Brużyczce Małej (gm. Aleksandrów Łódzki), drugie w Łodzi. Napisaliśmy, że właściciele nieodpowiedzialnej firmy, mającej przekazać odpady do utylizacji od “Aflofarmu” i innych podmiotów, zmieniali się kilkakrotnie.
Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska magazynowanie odpadów w obu lokalizacjach odbywa się niezgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi” – czytamy w dokumencie WIOŚ. Złudzeń nie pozostawia także opinia biegłego powołanego przez prokuraturę – odpady mogą wchodzić w może zagrażać ludzkiemu zdrowiu. wchodzić w bardzo niebezpieczne reakcje.

Jak dziś poinformowało nas Starostwo Powiatowe w Zgierzu, teren składowiska w Brużyczce Małej na bieżąco monitorują służby gminy Aleksandrów Łódzki. Chodzi o to, by śmieci nie zaczęły płonąć, bo byłby to dramat dla środowiska.

Dziś po godz. 17.00 spółka “Aflofarm” przesłała nam stanowisko następującej treści:

“Tak jak podkreślaliśmy we wczorajszej korespondencji, opisana przez Panią sytuacja dotycząca nieprawidłowej gospodarki odpadami pochodzącymi również z naszej firmy wzbudziła nasze głębokie zaniepokojenie. Informujemy, że w zakresie gospodarki odpadami współpracujemy zawsze z wyspecjalizowanymi firmami, które posiadają wymagane prawem zezwolenia oraz odpowiadają za należyte przejęcie odpadów w celu ich odzysku lub unieszkodliwienia.

Jedną z takich firm była firma, występująca w tekście jako “S”. Jej prezesem była osoba niezwiązana z “Aflofarmem”, mająca wieloletnie doświadczenie w zakresie gospodarki odpadami. Istnieje podejrzenie, że “Aflofarm”, jako zlecający i płacący regularnie za usługę przejęcia odpadów, padł ofiarą niezgodnych z prawem działań zarządu firmy “S”. Nieprawidłowości nie są efektem działań czy zaniedbań z naszej strony.

Docierają do nas informacje, że sprawą zainteresowała się prokuratura. Uważamy, że zwiększa to szanse na ustalenie faktycznych winowajców  powstałego bałaganu. Wobec przedstawionych okoliczności podejmujemy niezwłocznie działania w celu wyjaśnienia tej sprawy i rozwiązania problemu. W tym celu dokonaliśmy w dniu dzisiejszym wizytacji wskazanych w artykule lokalizacji oraz postanowiliśmy wystąpić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jako instytucji mającej najpełniejszą wiedzę o stanie faktycznym i prawnym. W oparciu o poczynione ustalenia będziemy podejmować decyzję o dalszych krokach prawnych.

Niezależnie od tego pragniemy poinformować, że w trosce o środowisko wobec przedstawionych okoliczności deklarujemy gotowość poniesienia kosztów usunięcia z Brużyczki Małej oraz z ul. Niciarnianej odpadów w zakresie, w jakim dotyczą one naszej firmy”.

3 komentarze do “Aflofarm deklaruje pokrycie kosztów utylizacji odpadów z wysypisk [OŚWIADCZENIE]

  1. Redakcjo, zrobiłaś coś wielkiego dla środowiska i ludzi. Dziękujemy

  2. To zacieranie dowodow przestepstwa, ciekawe czy ktos pojdzie za to siedziec do wiezienia? Pabianicka prokuratura lubi sie chwalic, ilu wytworcow ,,lewych” papierosow wykryla, a tu prokurature wyreczyla redakcja gazety…do d…y tacy prokurtorzy! To nie jest sto kilogramow suszu tytoniowego!

Comments are closed.