FAKTY

“Agrafka” pierwsza w Polsce!

Zakończyła się gala konkursu Wolontariusz Korpusu Solidarności za 2020 rok, o której pisaliśmy TUTAJ. Pabianicka Grupa Wolontarystyczna “Agrafka”  zajęła I miejsce.

Kapituła konkursu spośród 130 zgłoszeń najbardziej zaangażowanych wolontariuszy/grup wybrała 7 laureatów, w tym pierwsza nagroda trafiła właśnie do Pabianic.

-Niezmiernie się cieszę, że praca kilkuset Agrafek, które na przestrzeni tych lat służyły ludziom, została zauważona i doceniona. Przyznam jednak, że rok 2020 był przełomowy dla naszego wolontariatu. Dzięki działaniom w pandemii odkryliśmy w sobie nowe potencjały i pokłady, ale przede wszystkim poznaliśmy nowy smak wolontariatu, który wybrzmiewał w każdej indywidualnej ludzkiej historii – mówi Agnieszka Jaksa, koordynatorka GW “Agrafka”.

Wolontariusze nie tylko realnie wspierali ludzi w kwarantannie lub tych, którzy byli najbardziej narażeni na zachorowania, ale budowali relacje pomagając im w przeżyciu tej trudnej sytuacji (godzinne rozmowy, wspólne pieczenie faworków, wizyty u lekarza, spacery itp.). O akcjach pisaliśmy m.in. TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

– Z całego serca chcemy podziękować wszystkim, którzy razem z nami spinali różne inicjatywy i łączyli ludzi nie tylko przez ten ostatni rok. To nagroda dla całych Pabianic: mieszkańców, szkół, przedszkoli, organizacji, instytucji, firm, mediów lokalnych oraz władz samorządowych. To razem z Wami realizujemy projekty, które zmieniają na lepsze nie tylko Pabianice, ale teraz już całą Polskę – cieszy się Agnieszka Jaksa.

Organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Konkurs organizowany jest we współpracy z Regionalnymi Partnerami Programu Korpus Solidarności działającymi na terenie kraju. Oceniając wolontariuszy/grupy brano pod uwagę: zaangażowanie, oddziaływanie, innowacyjność/kreatywność, charakterystykę wolontariusza/grupy.

Konkurs promuje wartościowe postawy społeczne, ukazuje różnorodność wolontariatu, podkreśla dokonania wolontariuszy. Jego celem jest docenienie ochotników, zwrócenie uwagi na ważną rolę, jaką pełnią wspierając organizacje pozarządowe i instytucje publiczne.

(Fot: NIW_CRSO)