FAKTY

Amazon u nas rekrutuje. W kraju referenda strajkowe

Handlowy potentat zapowiada atrakcyjne wynagrodzenie w magazynach pod Pabianicami. Tymczasem w innych polskich centrach Amazona pracownicy buntują się.

W połowie lipca Amazon Poland, firma która wybudowała magazyn w Pawlikowicach (gm. Pabianice), nagłaśniała akcję rekrutacyjną. W tym samym czasie w w działajacych w Polsce centrach Amazona ogłaszano referendum strajkowe. Ma ono potrwać kilka miesięcy. Wówczas będzie wiadomo, czy polscy pracownicy zorganizują jak ich koledzy zza oceanu strajk ostrzegawczy.

Jak podał portal rmf24.pl, chodzi przede wszystkim o korporacyjną ocenę pracowniczą – “feedback”. To informacja dla pracownika o wypełnieniu – lub nie – przyjętej normy. Jeśli pracownik otrzymuje kilka negatywnych “feedbacków” – stanowi to przesłankę do jego zwolnienia. Część z pracowników twierdzi, że nie jest w stanie wyrobić normy, mimo wielkich starań. Drugi z postulatów związkowców to uregulowanie warunków zatrudnienia, w taki sposób, by pracownicy nie byli zatrudniani przez zewnętrzną agencję, ale bezpośrednio przez firmę Amazon. Trzeci dotyczy podwyżek.
Marta Rzetelska, PR menager Amazon Polska powiedziała dziennikarzom, że – wartości norm są ustalane na podstawie tempa wykonywania zadań przez pracowników, jeżeli ktokolwiek ma problem z osiągnięciem celu,  to taka  osoba jest  wspieramy.  Wedle jej słów  liczba “feedbacków” zakończonych zwolnieniem pracownika, jest w skali roku bardzo niewielka i wynosi mniej niż jeden procent.

Na początku kwienia br. napisaliśmy, że Amazon zamierza stworzy ponad 1000 miejsc pracy w nowym centrum logistyki e-commerce w Pawlikowicach pod Pabianicami.  Na 45.000 m² pracownicy wspierani przez najnowocześniejsze technologie będą kompletować i wysyłać produkty do klientów firmy. Zapewniano nas wtedy: “Wszyscy pracownicy mają otrzymać konkurencyjne wynagrodzenie i atrakcyjny pakiet świadczeń dodatkowych, w tym m.in. prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, kursy zawodowe”. Czytaj TUTAJ.

Amazon działa w Polsce od 2014 roku. Posiada sześć centrów logistyki e-commerce w Sadach k. Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie k. Szczecina, dwa w Bielanach Wrocławskich i jedno w Pawlikowicach k. Łodzi (zostanie otwarte jeszcze w tym roku). Siódme centrum logistyczne otworzy się wkrótce w Okmianach k. Boleslawca Amazon prowadzi  rozbudowę Centrum Rozwoju w Gdańsku  oraz Amazon Web Services w Warszawie.