KRUCHTA

Arcybiskup Grzegorz Ryś o przywróceniu ks. Misiaka w kapłańskie szeregi

Metropolita Łódzki gościł w programie TVP „Studio Raban”. Mówił m.in. o zdjęciu ekskomuniki z księdza Michała Misiaka.

Abp Grzegorz Ryś podkreślił, że rozmowy z duchownym traktuje niejako jak spowiedź sakramentalną, dlatego nie może wszystkiego wyjawić. Zdradził jednak: “Nie dopuściłbym ponownie księdza Michała do posługi w Kościele, gdyby nie to, że złożył przede mną wyznanie wiary i przyrzeczenie, takie jak ksiądz składa przed święceniami, gdzie przyjmuje też prawo Kościoła”.

Kościelnego hierarchię zapytano również o kwestię celibatu, z którym ks. Misiak – jak sam publicznie przyznał – ma problem. “Celibat jest charyzmatem. To jest coś, co człowiek z pomocą Ducha Świętego musi w sobie jako dar na nowo odkryć. A z charyzmatem bywa tak, że on czasami przygasa. Dlatego trzeba go ciągle na nowo w sobie rozpalać” – tłumaczył arcybiskup.

Jakie będą dalsze losy popularnego kapłana? Obecnie przebywa on na rekolekcjach, a pod koniec sierpnia Metropolita Łódzki ma mu znaleźć “jakieś miejsce w Kościele łódzkim, gdzie będzie posługiwał”.

***

Przypomnijmy, nasz portal pabianice.tv jako pierwszy poinformował 20 czerwca, że ks. Michał Misiak wykluczył się ze wspólnoty katolickiej niejako z automatu, przyjmując chrzest wodny.

Następnego dnia kuria wydała oficjalny komunikat o karze. Ksiądz został usunięty z urzędów kościelnych i zostało mu zabronione: udział w sprawowaniu mszy i w jakichkolwiek innych obrzędach kultu, sprawowanie sakramentów i sakramentaliów oraz przyjmowanie sakramentów, sprawowanie urzędów kościelnych, posług i jakichkolwiek innych zadań, bądź wykonywanie aktów rządzenia. W konsekwencji otrzymał też zakaz noszenia stroju duchownego, także liturgicznego.

Wierni zaczęli się modlić o powrót księdza Misiaka do Kościoła – CZYTAJ TUTAJ.

24 lipca napisaliśmy o oświadczeniu Kurii i zdjęciu ekskomuniki z ks. Misiaka – CZYTAJ TUTAJ.

CZYTAJ TAKŻE: Ksiądz Michał Misiak szuka żony. Jakie wymogi powinna spełniać kandydatka?

(Fot. screen YT/Maskacjusz TV; red.)