FAKTY

Autor “Dziadów” ma u nas dziadowską ulicę

W Pabianicach ulice wieszczów narodowych są skrajnie różne niż w innych miastach. I są powodem do wstydu. 

Epoka romantyzmu nauczyła Polaków głębokiego patriotyzmu oraz szacunku do ojczyzny i historii. Sława najwybitniejszych jej twórców – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego – trwa do dziś. Są oni patronami ulic, parków, skwerów. Czy te miejsca są godnym świadectwem ich świetności?

W centrum Pabianic znajduje się park im. Juliusza Słowackiego, który kilka lat temu przeszedł rewitalizację. Na stronie internetowej znajdziemy wpis poświęcony biografii i twórczości patrona. Park odzyskał dawny blask, stając się wizytówką miasta. Zdobył nagrody i wyróżnienia w konkursach na szczeblu ogólnopolskim czy regionalnym (czytaj TUTAJ i TUTAJ).

Z ulicami noszącymi nazwiska poetów jest znacznie gorzej. W porównaniu z innymi miejscowościami wypadamy blado. W stolicy naszego województwa aleja Adama Mickiewicza jest jedną z głównych ulic. Podobnie jest w Łasku. Przykłady można mnożyć.

W Pabianicach ulica Adama Mickiewicza nie należy do znanych, bo… jest zbyt krótka, aby ją zauważyć. Brakuje na niej asfaltu i oznakowania. Ulicę wysypano piaskiem i żwirem, co nie wpływa pozytywnie na jej wizerunek, podobnie jak obskurne kamienice, których stan pozostawia wiele do życzenia.

Wydaje się, że zapomniały o niej również służby miejskie – gałęzie i liście leżą niedbale na kilku kupkach, a z kontenerów wysypują się śmieci. Króciutka ulica Mickiewicza zlokalizowana jest w centrum (niedaleko Szkoły Podstawowej nr 5) i łączy się z drugą, o identycznej niemal „jakości” aleją Juliusza Słowackiego (ta przynajmniej posiada tabliczkę w widocznym miejscu).

Mieszkam tu już połowę życia i nic się tu nie zmienia, nie ma nawet gdzie wyjść z psem. Ta ulica wygląda jak wiejska droga.- mówi jeden z mieszkańców ul. Słowackiego.

„Wiejskie dróżki” noszące nazwiska wielkich twórców nie są ani chlubą Pabianic, ani nie przynoszą sławy patronom. Aby w pozytywny sposób uczcić pamięć pisarzy, wystarczy odnowić ulicę i zadbać o porządek. Wybitni poeci zasługują na coś więcej niż kilkadziesiąt metrów żwirowej ścieżki.

Natalia Jóźwiak

7 komentarzy do “Autor “Dziadów” ma u nas dziadowską ulicę

  1. Pabianice Mackiewicza :) A wczoraj kolejny kit wciska, że szkołę i przedszkole zbuduje na Zatorzu :)
    Czy Oni naprawdę myślą, że ktoś uwierzy w te bzdury :)

  2. Super że pani się tą sprawą zajęła i mam taką nadzieję że temat ten nie pójdzie w zapomnienie.Wielu mieszkańców naszego miasta nie ma pojęcia gdzie znajdują się te ulice naszych sławnych wieszczów-tak zapomnianych przez władze naszego miasta.Być może przydał by się jakiś reportaż pokazujący troszeczkę historii naszego miasta i zapomnianych ulic?

  3. Super sprawa.Wielki szacun dla pani Natalii że zainteresowała się zapomnianymi ulicami naszego miasta.Mam taką cichą nadzieję że temat nie pójdzie w zapomnienie.Są również inne ulice mające swoją historię nie tylko wymienione przez panią zapomniane ulice sławnych wieszczów Słowackiego,Mickiewicza.Wielu Pabianiczan nie wie nawet gdzie się znajdują .Fajny by był jakiś reportaż o naszych ulicach mających za sobą niejednokrotnie wspaniałą historię naszego miasta.Szkoda jedynie że nawet nasi rządzący nie potrafią zadbać o nasz wizerunek!

  4. Trzydzieści lat Festiwalu Solidarności, a ulice w Pabianicach, nadal gruntowe! No i to obciążanie Mackiewicza, a przecież nikt Mackiewicza nie nazwie ,,komuchem”, nawet noty lustracyjnej składać Mackiewicz nie musiał!

  5. No cóż temat jak każdy inny został zamieciony pod dywan.Dziękujemy i prosimy o więcej .

Comments are closed.