KOMUNIKACJA

Awantura o tramwaj

Wczoraj informowaliśmy, że prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaproponowała ościennym gminom elektryczne autobusy w miejsce tramwajów. Przytoczone pismo wywołało burzę w mediach społecznościowych. Likwidacji komunikacji tramwajowej sprzeciwia się Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz społeczność Tramwajowa Łódź.

„Władze Łodzi zaproponowały okolicznym gminom… likwidację tramwajów i zastąpienie ich autobusami elektrycznymi i rowerami. To absolutnie skandaliczna propozycja w duchu lat 60. i 70. Sygnatura pisma świadczy o tym, że zostało ono napisane w Zarządzie Dróg i Transportu w Łodzi” – czytamy na profilu KMST.

Z kolei TŁ tak skomentowała doniesienia o elektrycznych autobusach w miejsce tramwajów: „Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Warszawa – rozbudowują swoją siatkę połączeń tramwajowych, natomiast Łódź? Łódź posiada najbardziej oryginalną i niepowtarzalną siatkę połączeń międzygminnych tramwajów, powstającą ponad 100 lat temu, latami zaniedbywaną i omijaną przez przedstawicieli gmin. Aż w końcu oficjalnie Prezydent Łodzi namawia do likwidacji tramwajów na trasach międzygminnych. (…)

Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które posiada na tak dużą skalę rozwiniętą komunikację międzymiastową. Dotychczas najdłuższa linia tramwajowa w Łodzi przyciągała mnóstwo miłośników z całego świata. Linie międzymiastowe wprawiają w zdumienie przyjezdnych. Klimat i obłożenie wręcz zastanawiają, skąd taka decyzja. Budowniczowie z tamtych lat, którzy wybudowali linie podmiejskie złapaliby się za głowę. Kuriozalna próba zniszczenia dobrej siatki połączeń podmiejskich. Jesteśmy zszokowani próbą zniszczenia komunikacji tramwajowej. My podejmiemy walkę”.

Opinie internautów są podzielone:

Chciałbym uwierzyć że autobus elektryczny, i jak twierdzą ta infrastruktura będzie tańszy , szybszy i bardziej ekologiczny. Mhm.

Trzeba ciąć koszty, tramwaj zlikwidują, a rowerów i autobusów również nie zrobią bo za drogie

Za to udawanie, że samorządy Pabianic, Ksawerowa, Konstantynowa, Lutomierska, Zgierza i Ozorkowa są w stanie utrzymać infrastrukturę i przewozy jest jak najbardziej dalekowzroczne i realne.

Ile pozostałe gminy dokładają się do utrzymania połączeń, stanu torowiska? To nie było tak, że pierwotnie Łódzki Tramwaj Regionalny (ŁTR) to miał być tramwaj linii 11 łączący Pabianice i Zgierz? MPK nie zamierza wysyłać tramwajów na nieremontowane torowiska by uszkadzać tam wagony…

***

Na wczorajszej sesji prezydent Grzegorz Mackiewicz poinformował radnych, że w odpowiedzi na jego pismo łódzki Zarząd Dróg i Transportu odparł, że nie wstrzyma kursów od 1 maja. MPK wciąż jednak wymaga od nas gruntownego remontu trakcji. Pabianice starają się o pieniądze w trybie konkursowym z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na remont linii 41 potrzeba ponad 125 milionów zł, a pula z RPO dla całego województwa wynosi 116 mln zł. Jeśli (co szalenie trudne) zdobylibyśmy całą pulę, dofinansowanie wyniesie 85%. Brakującą kwotę będziemy musieli dołożyć.

Przypomnijmy, że dziś mija 117 lat odkąd rozpoczęto układanie torów tramwajowych do Pabianic. Wagony pojechały po nich rok później – czytaj tutaj.

3 komentarze do “Awantura o tramwaj

  1. I to jest pytanie .Czy pinokio wie skąd weźmie dotacje czy po raz kolejny gra na zapomnienie i sytuacje takie jak na sesji.Nawet nie wiedziałem że jako mieszkaniec nie mogę wziąć udziału w dyskusji tylko mogę zadać pytanie? To chyba tak jak w sądzie?

Comments are closed.