ROZRYWKA

Barys nominowany do Paszportu Polityki za unikalny portret Pabianic

“Siła narracyjna powieści Barysa pozwala zamienić potworność życia w przestrzeń mityczno-symboliczną”. Tak brzmi krótki opis twórczości pabianiczanina Łukasza Barysa do Paszportu Polityki w kategorii Literatura.
Łukasz Barys ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, studiuje prawo. Choć ma raptem 24-lata, jest laureatem wielu konkursów poetyckich. m.in.: Grand Prix konkursu im. Reinera Marii Rilkego oraz V Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu” organizowanego przez Instytut Literatury (I miejsce za wiersz Fryderyk: słuchanie świata). Publikował w „Toposie”, „Autografie”, „Tlenie literackim”, „Wizjach”, „Nowym Napisie Co Tydzień” oraz w antologiach konkursowych.

To również autor książki poetyckiej Wysokie słońce (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Publikował opowiadania w „Wizjach”.

O Łukaszu pisaliśmy ostatnio w sierpniu z okazji wydania zauważonej przez literaturoznawców powieści “Kości, które nosisz w kieszeni”.  W opisie nominacji tygodnika “Polityka” czytamy m.in.: “Barys portretuje Pabianice od strony kości. Tę historię opowiada Ula, córka kasjerki w Biedronce. Ma dwoje rodzeństwa i babkę, która od zawsze umiera. Każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział pabianickie motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu „Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo”.

Łukasza nominowali:

Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Eliza Kącka (Uniwersytet Warszawski), Piotr Kofta (krytyk literacki), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”), Maciej Libich (Magazyn „Wizje”, Uniwersytet Warszawski), Paulina Małochleb (Uniwersytet Jagielloński, blog Książki na ostro), Anna Marchewka (literaturoznawczyni i krytyczka), Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”, Radio Książki), Wojciech Szot (blog Zdaniem Szota).

Doroczne nagrody kulturalne “Polityki” zostaną wręczone 18 stycznia. TUTAJ wszyscy nominowani.