FAKTY

Będą nowe trampoliny i siłownia w parku

Rozwinie się strefa ruchu koło „wieloryba”. Dzięki inicjatywie mieszkańców.

„Siłownia pod chmurką i trampoliny miejskie w parku Wolności” to projekt z trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Budowa została zgłoszona do Starostwa Powiatowego, na dniach wykonawcy otrzymają zaproszenie do składania ofert. Realizacja spodziewana jest w październiku.

W parku Wolności staną nowe trampoliny i siłownia plenerowa z przyrządami, na których będą mogli ćwiczyć również niepełnosprawni na wózkach.

Urządzenia zostaną rozmieszczone przy górce aktywności, na syntetycznej nawierzchni, z dojściami z kostki do chodników. Trzy nowe trampoliny ziemne staną obok już istniejącej, siłownia (złożona z 11 elementów) na wolnym terenie na wysokości ścianki wspinaczkowej i zjeżdżalni. Cztery urządzenia będą tak skonstruowane, by osoba niepełnosprawna mogła wykonywać ćwiczenia, pozostając w wózku inwalidzkim.

To kolejny krok mieszkańców ku świetności parku. W tym roku został oddany do użytku sam “wieloryb” (BO z 2016 roku), z kolei w I edycji BO znalazła się nowa nawierzchnia alei głównej. Swoją cegiełkę dołożyć chce ratusz. Wiosną prezydent Grzegorz Mackiewicz zapowiedział, że na miejscu gdzie stała “Parkowa” powstanie linarium dla starszych dzieci.

Zainteresowanie pabianiczan tym unikalnym na skalę europejską parkowo-leśnym kompleksem nie gaśnie.  Niebawem zagłosujemy na rewitalizację stawu koło wieżowców – miałby pojawić się mostek, a wokół ławki i lampy. Tak dawny staw wygląda teraz (zdjęcie obok).

***

Każda zmiana na “strzelnicy” cieszy. Od przedwojennego blasku dzielą nasz park przysłowiowe lata świetlne. Niecałe 100 lat temu park ogrodzono, były przepiękne klomby, altany, korty tenisowe, a na dopieszczonych stawach z przejrzystą wodą pomosty. Trzy bramy parku były na noc zamykane. Porządku dniem i nocą pilnowali dozorcy.

Tagi: