KOMUNIKACJA

Będzie wiadukt na Lutomierskiej? Jest szansa

Pabianice zabiegają o wpisanie inwestycji do budżetu państwa 2022 roku.
Wczoraj władze miasta złożyły wniosek w tej sprawie na ręce senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego z Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego. Kwiatkowski zadeklarował on, że jeżeli takich zmian nie wprowadzi Sejm, to taką poprawkę zgłosi osobiście w Senacie i nie ma wątpliwości, że zostanie ona przyjęta.
Wizyta senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego w pabianickim ratuszu (fot. FB/ Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz
Jednopoziomowy przejazd na Lutomierskiej od dawna oznacza ogromne utrudnienia. Trwa budowa tunelu średnicowego, skutkująca zwiększeniem częstotliwości pociągów, co dodatkowo sparaliżuje ruch w Pabianicach.

Niedawno Ministerstwo Infrastruktury poinformowało Grzegorza Mackiewicza, że obejmująca ul. Lutomierską DK71 stanie się wkrótce zbędna w sieci dróg krajowych. Budowa bezkolizyjnego przejazdu, dzięki czemu ruch nie byłby sparaliżowany, stanęła pod ogromnym znakiem zapytania.

Przypomnijmy – w  2019 r. na wniosek prezydenta Pabianic GDDKiA przedstawiła wstępny harmonogram, który przewidywał realizację w latach 2023-2024. Aby zwiększyć szansę, miasto zgłosiło gotowość do finansowej pomocy przy inwestycji, którą prowadzi GDDKiA. 15 maja 2019 Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia na współfinansowanie zadania pn. „Budowa tunelu pod linią kolejową wraz z dojazdami w ciągu DK71 w Pabianicach”. Deklaracja dotyczyła do 500 tys. zł w budżecie miasta na rok 2023 r. i pozostaje aktualna. W sierpniu br. rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o podjęcie działań zmierzających do powstania bezpiecznego, bezkolizyjnego przejazdu pod torami.

 

Więcej o planach i historii starań TUTAJ