FAKTY

Białostockie CBA zatrzymało właścicieli popularnych aptek w Pabianicach!

Chodzi o nielegalny handel lekami. Medykamenty o wartości 16 mln zł opuściły Polskę.  Równolegle trwa inne postępowanie dotyczące aptek.

Jak poinformowało dziś rano Centralne Biuro Antykorupcyjne, funkcjonariusze zatrzymali pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Po zakończeniu czynności zostaną oni przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymania miały miejsce na terenie województw: podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego i łódzkiego. Nasz portal pabianice.tv dowiedział się, że w Łodzi i Pabianicach w ręce CBA wpadli właściciele sieci aptek z siedzibą w naszym mieście. To 42-letni prezes Adam W.  i rok młodszy wiceprezes Sebastian J.

Sieć prowadzi działalność na rynku farmaceutycznym od 2010. W Pabianicach są trzy apteki pod tym szyldem.

Co ustaliło CBA

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane właśnie przez CBA osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze. Jak ustalono w toku śledztwa w dalszym etapie trafiały do hurtowni leków, aby zostać wyeksportowane z Polski.

Zatrzymani zbyli w ten sposób w latach 2017-2018 z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych.

W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport leki będące w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne.

Po nitce do kłębka

Sprawa ma charakter rozwojowy i jest zresztą ciągiem dalszym podjętych wcześniej działań. To kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, a dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudno dostępnych. Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.

O zatrzymaniu w maju ub. roku przez białostockich agentów CBA lekarza Miłosza K. napisaliśmy TUTAJ.

Lewe recepty i zamówienia dla jednej z przychodni (działającej na terenie woj. wielkopolskiego i należącej do jednego z zatrzymanych przez CBA) składał Miłosz K., internista z Pabianic. Był tak pewny siebie, że dokumenty wystawiał również w formie in blanco. Teraz to jeden z głównych podejrzanych w sprawie. Organizatorem “mafii lekowej” jest zaś biznesmen z Warszawy.

Co z  inną głośną aferą?

Na początku marca br. na polecenie Prokuratury Rejonowej zatrzymano 10 osób podejrzanych o dokonanie wyłudzeń refundacji ze środków NFZ na podstawie poświadczających nieprawdę recept wystawianych przez lekarza psychiatrę Dariusza J. To 8 kobiet i 2 mężczyzn – właściciele i kierownicy aptek z terenu Pabianic, Łodzi i Sieradza. Chodzi o popularną sieć aptek, gdzie współwłaścicielką jest znana w Pabianicach od lat Bożena K.

– Postępowanie jest wielowątkowe, powiedziałabym – wręcz monstrualne – mówi Monika Piłat, Prokurator Rejonowy w Pabianicach.

Przypomnijmy, że Bożena K. współwłaścicielka znanej sieci aptek uniknęła tymczasowego aresztu. Jak informuje prok. Monika Piłat, z policji nie wpłynęły żadne zastrzeżenia co do obowiązkowego odmeldowywania się Bożeny K. na policji.

Prokuratura cały czas przesłuchuje świadków. W tym pacjentów, na których wystawiane były recepty w Pabianickim Centrum Medycznym, ale nie tylko tam. Niektórzy z nich to tzw. przenikający. Analizowane są najdrobniejsze szczegóły. Prokuratorzy zajmują się skwapliwie sposobami “upłynniana” leków, gdyż nie wszystkie doktor Dariusz J. rozprowadzał “pod stołem”.

Sprawa jest rozwojowa. Łódzki oddział NFZ cały czas współpracuje z organami ścigania, przekazując niezbędne dane.

Na tropie wyłudzeń

To portal pabianice.tv jako pierwszy ujawnił, kto został zatrzymany 6 marca (CZYTAJ TUTAJ).

Początki tzw. afery receptowej to zatrzymanie znanego w Pabianicach psychiatry. Przypomnijmy, że Dariusz  J. wpadł w ręce organów ścigania na początku listopada ub. roku (CZYTAJ TUTAJ). O możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił łódzki oddział NFZ. Kontrolerzy ustalili, że lekarz poprzez prowadzenie praktyki lekarskiej w PCM mógł doprowadzić do wyłudzenia refundacji na bardzo drogie leki psychotropowe.

Po przesłuchaniu postawiono mu szereg zarzutów (CZYTAJ TUTAJ). Wszystko wskazuje na to, że z działalności przestępczej Dariusz J. uczynił stałe źródło dochodów, co wpływa na zaostrzenie odpowiedzialności karnej. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. TUTAJ pisaliśmy o przedłużonym areszcie.

Nasz portal pabianice.tv 8 marca ujawnił, że za podejrzaną Bożeną K. wstawiło się sześć osób z lokalnego świecznika. Nastepnie jako pierwsi opublikowaliśmy ich nazwiska.

Przypomnijmy, że autorzy listu poręczającego to: ksiądz prałat Jan Szuba, starosta Krzysztof HaburaAndrzej Furman – prezes Fundacji “My Kochamy Pabianice”, Hieronim Ratajski – prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze, radna powiatowa Jadwiga Wadowska-Gryzel oraz śpiewaczka Magdalena Hudzieczek-Cieślar.


10 komentarzy do “Białostockie CBA zatrzymało właścicieli popularnych aptek w Pabianicach!

  1. Ceny lekow w aptekach są kolosalnie różne za 28tab.zaplacilam170zl a w innej chcieli 300zl .

      1. Czekamy z Hirkiem na miejscu. Włączcie nawigację żebyście nie pobłądzili.

        1. Mam już gotową piosenkę pt “Poręczenie na życzenie”. Translator Google mówi, że po angielsku to “guarantee on request” a po hiszpańsku “garantía a petición”.

  2. Oferujemy do sprzedaży długopisy do poręczeń. Gwarancja wielokrotnego użycia. Ksiądz, starosta Habura, radna powiatowa, artystka – Zapraszamy !!! Gdyby nie pomogło proponujemy pięknie wydany jako edycja kolekcjonerska katalog z groźnymi tatuażami.

Comments are closed.