KOMUNIKACJA

Biletomaty coraz bliżej

Wreszcie będziemy mieć możliwość płacenia kartą oraz samodzielnego doładowania migawki.

W przetargu na dostawę i montaż biletomatów (10 do autobusów i 5 na przystanki) wpłynęła jedna oferta – od firmy Mera-Systemy na kwotę 1 mln 271 tys. 328 zł. To o 69 tys. więcej, niż planowało miasto. Trwa sprawdzanie oferty. Po rozstrzygnięciu przetargu pierwsze urządzenia mogłyby się pojawić do końca sierpnia. We wszystkich będzie można kupić bilety jednorazowe i czasowe oraz doładować migawkę. Oprócz biletów pabianickich planowana jest dystrybucja m.in. biletów łódzkich.

Biletomaty będą ustawione na najważniejszych przystankach autobusowych: Kilińskiego/SDH, Kilińskiego/Zamkowa, Jana Pawła II/szpital i Grota-Roweckiego/Gryzla (urządzenia mają być dostarczone do końca sierpnia) oraz na krańcówce przy dworcu kolejowym (do końca października). Biletomat stacjonarny kosztuje 181,5 tys. zł (możliwa płatność monetami, banknotami i kartami).

10 mobilnych biletomatów (36,3 tys. zł za sztukę) zamówiono do autobusów Solaris Urbino 12, czyli tych, które pozostaną jeszcze w eksploatacji po zakupie nowego taboru. W biletomaty wyposażonych będzie również 18 nowych autobusów hybrydowych (płatność tylko kartą).

Złożona oferta o 69 tys. zł przekracza cenę zarezerwowaną przez miasto, dlatego wykonawca dodatkowo zaproponował wyższe parametry urządzeń: infokiosk i kamerę z rejestratorem w biletomatach stacjonarnych (nieobejmującą zasięgiem PIN-padu) oraz wdrożenie możliwości płacenia za pomocą polskiego standardu płatności blik.

(Fot. MPK Łódź)