FAKTY

Blisko 55 % zakażeń wśród w pełni zaszczepionych

W Sejmie trwają prace nad projektem Ustawy o weryfikacji szczepień pracowników, a tymczasem szala zakażeń SARS-CoV-2 przechyliła się na niekorzyść osób w pełni zaszczepionych. Jeszcze pod koniec roku więcej zakażeń było u osób niezaszczepionych. Pamiętajmy, że żadna szczepionka nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony, ale wobec takich danych pojawia się pytanie o sens sprawdzania podwładnych i wprowadzania innych mocno krytykowanych przez część społeczeństwa rozwiązań.

Źródło jest jak najbardziej oficjalne. To Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, prowadzona przez jeden z departamentów Ministerstwa Zdrowia. Dane aktualizowane są co 7-8 dni. Ostatnie pochodzą z 10 stycznia. Zgodnie z nimi tego dnia mamy w całym kraju 6 265 zakażeń u osób w pełni zaszczepionych,  a 5 141 wśród niezaszczepionych (ok. 55% do ok. 45%). Średni wiek 44 l. – zaszczepieni; 36 l. – niezaszczepieni).

Co ze zgonami z powodu COVID-19? Dotąd  więcej umiera tych, którzy nie przyjęli preparatu (lub tylko jedną dawkę szczepionki dwudawkowej), ale w BASiW 10 stycznia mamy już blisko 24% zgonów osób w pełni zaszczepionych. Dane dotyczące 10 stycznia dotyczące zgonów: zaszczepieni – 117 (w tym z chorobami współistniejącymi – 71; niezaszczepieni – 376 (w tym 240 ch. wsp.). Średni umieralności wiek to 75 lat.

Łódzkie

W województwie łódzkim mamy na 10 stycznia 397 zakażeń osób zaszczepionych; 388 – wśród niezaszczepionych

Zgony – zaszczepieni 7  (6 ch. wsp.);  niezaszczepieni – 17 (ch. wsp. 8)

Powiat pabianicki

Także 10 stycznia w powiecie pabianickim odnotowano zgon osoby w pełni zaszczepionej z chorobami współistniejącymi i upośledzeniem odporności. To 83- letnia kobieta. Nikt niezaszczepiony nie zmarł. Zakażenia: 27 zaszczepieni; 26 – niezaszczepieni.

TUTAJ można sprawdzać i samodzielnie analizować oficjalne, szczegółowe dane.

Aby widzieć z 10 stycznia, trzeba kółko w suwaku przesunąć maksymalnie w prawo (muszą się pokryć). Można pozyskać dane z uwzględnieniem m.in. wieku i płci z dowolnego okresu. 

Za osoby w pełni zaszczepione (takich jest obecnie w Polsce 21 329 145) uważa się te, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jednodawkową oraz są po przyjęciu szczepionki przypominającej po upływie 14 dni od zaszczepienia.