FAKTY

Bliżej do nowych mieszkań. Powstaną budynki dla 60 rodzin

Radni miejscy zwiększyli dziś plan dochodów i wydatków o 3 mln zł w związku ze wsparciem z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Ratusz otrzymał odpowiedź, że wniosek o wsparcie został pozytywnie rozpatrzony.

-Pieniądze wpłynęły już na konto. Kolejny krok to podpisanie aktu notarialnego. Inwestycja zostanie zrealizowana na działce Skarbu Państwa o powierzchni ok. 7,5 tys. m.kw. przy ul. Zaradzyńskiej – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.

W spółce z innymi samorządami

Przypomnijmy – w marcu br. miasto utworzyło z instytucją państwową o nazwie Krajowy Zasób Nieruchomości spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa  Łódzkie. Celem jest budowa domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu. Radni upoważnili prezydenta do złożenia wniosku o 3 mln z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wcześniej – 11 lutego Pabianice podpisały porozumienie o współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. W grupie chętnych znalazło się 5 innych samorządów z Łódzkiego (Bełchatów, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice). Te miasta także znajda się w spółce. Środki z RFR posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej.

Kto skorzysta

Rządowy program jest skierowany do grupy osób, które są w stanie opłacać czynsz najmu, ale jednocześnie zarabiają za mało, aby kupić mieszkanie na kredyt. SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.
Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.