FAKTY

Błoch odznaczony – za walkę z komuną

Przez 6 lat był inwigilowany, przez 4 miał zakaz wyjazdów za granicę.

Uroczystość odbyła się dziś w sali konferencyjnej Polsko-Amerykańskiego Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Łodzi. Odznaczenia państwowe – Krzyże Wolności i Solidarności, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Marek Błoch był jednym z czołowych działaczy podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Pabianicach oraz inicjatorem licznych akcji antykomunistycznych na terenie miasta. W latach 1983-1989 podlegał inwigilacji ze strony SB w ramach sprawy operacyjnego rozpracowania kryptonim „Drukarnia”. Przez cztery lata (1985-1989) był objęty zakazem wyjazdów zagranicznych w związku z obawą nawiązania kontaktów z działaczami emigracyjnych struktur „Solidarności” oraz podjęcia się funkcji łącznika z polskim podziemiem politycznym. Przed wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce w 1987 roku w mieszkaniu Błocha przeprowadzono przeszukanie, rekwirując materiały bezdebitowe i dokonując jego prewencyjnego zatrzymania na 48 godzin.

– Zapytałem wtedy o powód zatrzymania i usłyszałem, że jestem podejrzewany o organizowanie zamachu na papieża… Naprawdę chodziło o to, że byłem szefem „papieskiej straży” (każda parafia typowała osoby do pilnowania porządku podczas wizyty – przyp. red.). Poza tym masowo wyłapywano wtedy działaczy „S” – służby obawiały się incydentów, np. transparentów antykomunistycznych – wspomina w rozmowie z pabianice.tv

Rok temu Krzyżem uhonorowano czterech innych pabianiczan: Andrzeja Miegonia, Henryka Marczaka, Zenona Kuchlera i Marka Chwalewskiego – CZYTAJ TUTAJ.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 roku, równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.


4 komentarze do “Błoch odznaczony – za walkę z komuną

    1. Ilu Ratajów tyle życiorysów. Masz jaja czy pi…? Wiesz to pisz nie wiesz to morda w kubeł pajacu.

Comments are closed.