FAKTY

Bocian z naszego nadleśnictwa pobił rekord przelotu!

Ponad 5,1 tys. kilometrów w 21 dni. Bocian czarny z naszych stron to ptasi maratończyk.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi na swoim profilu na Facebooku poinformowała, że logger jednego z bocianów odezwał się po sześciu miesiącach. Ptak przebył 5,1 tys. km trasy, a podróż zajęła mu 21 dni. Tylko 2 dni odpoczywał  (w Turcji i w Sudanie). To absolutny rekord. Innym bocianom czarnym z Polski wędrówka jesienna zajmuje z reguły dwa miesiące.

Czytamy: “Nie mieliśmy o nim informacji od 26.09.2020. Teraz zrzucił dane i pokazał całą trasę przelotu jesiennego! (…) Niedługo wyruszy na północ. Będziemy go obserwować i Wam relacjonować wyniki tych obserwacji”.

Bocian czarny z Nadleśnictwa Kolumna został wyposażony w specjalistyczne urządzenie, zbierające dane o lokalizacji ptaka. Dlatego wyniki mogą analizować:  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi i Uniwersytet Łódzki.

Ptak leciał w grupie, pobiciu rekordu sprzyjała dobra pogoda. Być może w drugą stronę bociek pobije swój życiowy rekord…

Zapoznaj się z projektem Bociany czarne online

Bocian czarny w przeciwieństwie do swojego białego kuzyna zamieszkuje głównie lasy. Zakłada gniazdo wysoko w koronach drzew. Według raportów z Monitoringu Ptaków Drapieżnych z 2019 r. liczebność bociana czarnego na terenie Polski szacowana jest na ok. 1,5-2,1 tys. par,  Na terenie Nadleśnictwa Kolumna jest kilka gniazd bociana czarnego. Marotańczyk upodobał sobie okolicę Pabianic. Leśniczy nie mogą podać dokładne lokalizacji, bo to stworzyłoby zagrożenie, a ptak objęty jest ścisłą ochroną.

Ekspresowy lot bociana została przedstawiona we wpisie na Facebooku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.