FAKTY

Botaniczne ciekawostki Pabianic: Akacja

Wywodzi się z Ameryki Północnej, a swoim zapachem zwiastuje lato.

Kiedy kwitną akacje, wkrótce będą wakacje – można powiedzieć na pewniaka. “Akacja” to potoczna nazwa  drzew i krzewów  z rodziny bobowatych.

Na całym świecie występuje blisko 1300 gatunków roślin akacjowatych. Ta ze zdjęcia kwitnie w naszym parku Wolności i fachowo  określa się ją jako: Robinia pseudoacacia.

Drzewa akacjowe mają zastosowanie w medycynie, w przemyśle drzewnym, a z uwagi na charakterystycznie rozłożone listki używana jest do wróżby-wyliczanki “Kocha, lubi, szanuje…”.

Kwiaty akacji są tradycyjnym lekiem na odtrucie organizmu. Używa się jej również przy zwalczaniu stanów zapalnych, leczeniu bólu brzucha, bólu gardła oraz niestrawności żołądkowych. Produkty z tej rośliny znalazły zastosowanie także w branży kosmetycznej (np. toniki).

Kwiaty akacji są pyszne w cieście naleśnikowym.

3 komentarze do “Botaniczne ciekawostki Pabianic: Akacja

    1. Opis dotyczy Akacji srebrzystej (Acacia dealbata). Grochodrzew jak i akacja biała to nazwy zwyczajowe Robinii (Robinia pseudoacacia). Ponadto robinia jest bardzo trująca i jedynie miododajna. Chcąc edukować ludzi, warto sięgnąć chociażby do jakiejś literatury.

      1. Posłużyliśmy się potoczna nazwą. Podaliśmy też, ze odmian jest ponad 1300. Robinia także wywodzi się z Ameryki Północnej, też należy do bobowatych. Nasz opis jest nazbyt ogólny, aby po nim można było wnioskować dokładnie, co to za odmiana (mimozowaty akcent mogący mylić – usunięty). Dopisaliśmy, że to nazwa potoczna, bo tak faktycznie jest. Dziękujemy za zabranie głosu.

Comments are closed.