PORADNIK

Botaniczne ciekawostki Pabianic: Wieczornik damski

Co to za  roślina? Ma jakieś pół metra i pięknie pachnie. Zakwitła przy oczku wodnym. Wysiała się sama. Floks to czy nie floks ?- zapytała nas pani Iwona i przesłała zdjęcie. Odpowiadamy: to wieczornik damski (Hesperis matronalis).

Wieczornik damski to jeden z najstarszych gatunków roślin na świecie. Był uprawiany w ogrodach starożytnego Rzymu. ”Hesperis” tłumaczy się jako‚ pod wieczór, co ma związek z najsilniej w tym czasie odczuwanym zapachem kwiatów. Nazwa  ”matronalis” odnosi się do używania tego kwiatu w czasie rzymskiego festiwalu matron, czyli dostojnych starszych kobiet.

Roślina należy do rodziny kapustowatych. Jest krótkowieczną byliną, w uznawana jest za roślinę dwuletnią, ale może wytrwać kilka lat. Najlepiej na żyznym, wilgotnym podłożu, w półcieniu. Im lepsza ziemia, tym więcej kolorze fioletowym lub ciemnoróżowym kwiatów (roślina widoczna na zdjęciu rośnie w cieniu, na słabej ziemi, co rzutuje na wygląd).

Kwiaty pojawiają się w maju, kwitnienie trwa około miesiąca. Potem na pojawiają się owoce – przypominające bardzo wąskie strączki.