FAKTY PORADNIK

Botaniczne ciekawostki Pabianic: Wierzbownica na prostatę

Roślina o wielkiej mocy kwitnie właśnie na Bulwarach.

Wierzbownicę kosmatą (Epilobium hirsutum) wytropił nasz czytelnik. Jak napisał, zbiera zioła i zgłębia wiedzę na temat ziołolecznictwa. Dlatego obok tej rośliny nie mógł przejść obojętnie.

– Ziół rośnie pełno, mijamy je na spacerach, a mało kto wie,  jaką mają moc te “chwasty”– zauważył Jarosław Gawlik i przesłał sporo ciekawostek o wierzbownicy.

Ta kosmata ma takie same właściwości, ale delikatnie słabsze działanie niż drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum), ale za to spotykamy ją częściej i na większym obszarze. Należy do rodziny wiesiołkowatych i bardzo często jest uprawiana jako roślina ozdobna. Jest mrozoodporna, ale lubi teren wilgotny, choć bardzo dobrze znosi też susze. Lubi rosnąć w pobliżu cieków wodnych, oczek ogrodowych czy rowów. Jej różowe kwiaty z daleka widoczne, zachęcają do podejścia bliżej i zapoznania się z nią. Przełom lipca i sierpnia to najlepsza pora na zbiór wierzbownicy.

Działanie

W medycynie ludowej wierzbownica jest powszechnie stosowana jako środek opóźniający proces starzenia organizmu, w tym hamujący przerost prostaty, przeciwdziałający wypadaniu włosów u mężczyzn i kobiet po menopauzie. Zawiera bio-aktywne flawonoidy, taniny, kwasy tłuszczowe garbniki i fitosterole. Ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne.

Napary z wierzbownicy drobnokwiatowej skutecznie oczyszczają organizm z toksyn i pomagają usuwać wolne rodniki, co może działać profilaktycznie i wspomagać terapię w przypadku nowotworów. Najczęściej jednak roślina ta stosowana jest w leczeniu zmian trądzikowych i do ogólnej poprawy kondycji skóry. Substancje obecne w wierzbownicy drobnokwiatowej korzystnie wpływają na regulację równowagi hormonalnej organizmu, a co za tym idzie, poprawia się stan skóry i znikają trądzikowe wypryski i zaskórniki spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

Napar z wierzbownicy drobnokwiatowej reguluje wydzielanie sebum, co jest szczególnie ważne w przypadku cery ze skłonnością do przetłuszczania się i łojotoku. Z tego względu herbatka z wierzbownicy drobnokwiatowej polecana jest także w przypadku łysienia na tle łojotokowym i hormonalnym (androgenowym).
Uwaga –  wierzbownica może powodować reakcje alergiczne. W związku z jej wpływem na układ hormonalny ostrożnie powinny stosować ją kobiety – przyjmowanie naparów i tabletek z wierzbownicy drobnokwiatowej może rozregulować cykl miesiączkowy.
Wierzbownicy drobnokwiatowej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ nie ma badań klinicznych, które potwierdzałyby, że roślina ta nie ma negatywnego wpływu na rozwój płodu i dziecka.

Jak zbierać?

Nasz czytelnik zbiera tylko górne części: łodyżki z kwiatami, a zostawia dolne z już drewniejącą łodygą i przekwitającymi kwiatami. Należy zbierać niezbyt rozkwitnięte, gdyż podczas suszenia kwiaty bardzo szybko dojrzewają i może się zdarzyć, że zamiast ususzonego kwiatka zastaniemy torebki nasienne.

Wydłużona, równowąska torebka pękająca na cztery klapy wzdłuż środków ścian bocznych, kiedy wypuszcza swoje nasiona, wygląda pięknie. Jak misternie utkany wzorek ażurowy z nasionkami niczym koraliki. Wychodzą sobie pojedynczo, niespiesznie, mają czas. Są lekkie i zwinne, i każdy najmniejszy nasz oddech porusza je i przyspiesza uwalnianie. Uwalnianie do zasiania – zaznacza Jarosław Gawlik. – Jednakże taki puszek nasienny wcale nie jest wskazany w zielarni, gdzie innych roślin do suszenia rozłożonych jest pełno, gdzie może łatwo się rozsiąść nie tam, gdzie powinien. Ale kiedy zioło jest już ususzone, to zamykamy je w szczelnym szklanym słoiku i przechowujemy w ciemnym miejscu.

Jak stosować?

Najwięcej właściwości leczniczych ma napar z zasuszonych liści, kwiatów i łodygi wierzbownicy. Przygotowanie naparu z niego jest proste: wystarczy jedną łyżkę zasuszonego ziela zalać wrzątkiem i odstawić na kwadrans do zaparzenia (najlepiej pod przykryciem). Przy problemach z prostatą lub drogami moczowymi poleca się picie herbaty z wierzbownicy drobnolistnej nawet 2-3 razy dziennie.
W celach leczniczych pije się dwie szklanki naparu z wierzbownicy dziennie. Pierwszą rano na czczo, drugą wieczorem ok. 2 godz. po ostatnim posiłku. Należy 1 łyżeczkę rozdrobionego surowca zalać ok. 200-250ml wrzącej wody o odstawić pod przykryciem na ok. 20-30 min. Następnie przecedzić i wypić.

Wierzbownica została zapomniana. Dopiero dzięki Marii Treben powróciła do łask i cieszy się coraz większym powodzeniem. Tak o niej pisała „farmaceutka Pana Boga”: „Działanie lecznicze wierzbownicy jest tak silne, że często likwiduje ona błyskawicznie dolegliwości związane ze schorzeniami gruczołu krokowego. Były przypadki, gdy mężczyzn czekała niechybna operacja, mocz oddawali tylko kroplami, a wypicie pierwszej tylko szklanki herbatki przynosiło poprawę.”
Nie ma sensu przetwarzanie tego zioła w inny sposób niż napar, gdyż związki czynne zawarte w nim łatwo ulegają degradacji w wysokich temperaturach. Nie ma potrzeby robienia maceratów olejowych czy alkoholowych, gdyż można ją przechowywać co najmniej 1,5 roku. To dość długo, aby bez kłopotu móc z niej korzystać.