FAKTY

Budka dróżnika jednak zostanie. Co z przystankiem przy Lutomierskiej?

  • Kolej prowadzi prace na przejeździe – Lutomierska.
  • Przejazd nadal będzie obsługiwany przez dróżnika.
  • Pod koniec roku podpisanie umowy z wykonawcą przystanku Pabianice- Północ.

W poniedziałek rozpoczęły się prace na kolejnym przejeździe kolejowo-drogowym, w ciągu ul. Lutomierskiej. Przejazd został zamknięty na dwa tygodnie, zorganizowano objazdy (CZYTAJ TUTAJ).

Kolej remontuje tory, wymienia płyty przejazdowe, będzie nowy asfalt. Pierwszy etap przebudowy potrwa ok. 2 tygodnie i obejmie jeden tor. Po drugim torze będzie odbywał się ruch pociągów. Po dwóch tygodniach przejazd zostanie udostępniony kierowcom. W kolejnym etapie, który zaplanowano na listopad br., prace obejmą drugi tor.

Po remoncie przejazd nadal będzie obsługiwany przez dróżnika. Sterowania nie przejmą automaty. Strażnica zostaje – wbrew wcześniejszym przewidywaniom TUTAJ.

Na stacji w Pabianicach zmodernizowano już tory i sieć trakcyjną oraz ułożono 10 nowych rozjazdów. Lepszą kontrolę prowadzenia pociągów zapewniają nowoczesne urządzenia sterowania. Zmodernizowano 2 przejazdy: na ul. Wspólnej i ul. Torowej.

Pasażerowie już korzystają z nowego przejścia podziemnego wyposażonego w windy.

Równocześnie kontynuowana jest modernizacja linii kolejowej Łódź Kaliska – Zduńska Wola. Prace są prowadzone na dwóch odcinkach: Pabianice – Dobroń oraz Łódź Kaliska – Łódź Lublinek wraz ze stacją w Lublinku. Na odcinku Pabianice – Dobroń wymieniane są szyny i podkłady. Układany jest nowy tor nr 1, po którym pociągi pojadą w drugiej połowie września. Następnie prace przeniosą się na tor nr 2. Lepszy dostęp do kolei zapewnią komfortowe przystanki Chechło i Dobroń. Zasadnicze prace ważne dla ruchu pociągów, zarówno na odcinku Pabianice – Dobroń, jak i odcinku Łódź Kaliska – Łódź Lublinek zostaną wykonane do końca grudnia 2020 r. Zakończenie inwestycji nastąpi w połowie 2021 roku.

Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Ostrów Wlkp., etap I: Łódź Kaliska – Zduńska Wola” o wartości ok. 387 mln zł netto jest w 65% współfinansowany z unijnego projektu „Łącząc Europę”. Wartość wszystkich prac na stacji Pabianice sięga 27 mln zł.

Co z przystankiem przy ul. Lutomierskiej?

Nowy przystanek Pabianice – Północ zaplanowany został w ramach innego projektu. Obecnie analizowane są oferty w przetargu na wybór wykonawcy projektu i prac budowlanych dla projektu “Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”, w ramach którego planowany jest pabianicki przystanek.

– Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest do końca roku – informuje Martyn Janduła z zespołu prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.