FAKTY

CBA powiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników ratusza

Doniesienie to skutek ośmiomiesięcznej kontroli. Dotyczyła ona procedur związanych z termomodernizacją szkół i przedszkoli.

“Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Prokuratury Okręgowej w Łodzi zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników Urzędu Miejskiego w Pabianicach”. Tak brzmi odpowiedź na nasz wniosek z 20 sierpnia o udostępnienie protokołu pokontrolnego. Przekazał nam ją dziś rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Powiadomienie do prokuratury zostało wysłane przedwczoraj (27. 08.).

Przypomnijmy: CBA prowadziło kontrolę w Urzędzie Miejskim w Pabianicach od 19 lipca 2018 do 15 lutego 2019. O jej rozpoczęciu napisaliśmy TUTAJ.

Postępowanie obejmowało sprawdzenie procedur dotyczących termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w ramach przedsięwzięcia pt. “Poprawa efektywności i wykorzystania energii w budynkach użyteczności publicznej Gminy Miejskiej Pabianice”.

Decyzja o przeprowadzeniu kontroli została podjęta po szczegółowej analizie dokumentów (poinformowaliśmy o tym w połowie listopada 2017). Od jej wyników zależały kolejne kroki, np. kontrola czy wszczęcie śledztwa.

CBA wybrało pierwszą opcję. Po zakończeniu kontroli prezydent Grzegorz Mackiewicz wniósł do niej zastrzeżenia. To zgodne z art. 45 ustawy o CBA. Przepis mówi m.in. o możliwości wniesienia zastrzeżeń do protokołu z kontroli, następnie ich rozpatrzeniu przez szefa CBA.

Z uwagi na to, że procedury pokontrolne nie zostały jeszcze wyczerpane, CBA nie udostępniało protokołu. Ratusz mógł, ale nie musiał upubliczniać dokumentu przed zakończeniem czynności. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Teraz już protokół objęty jest tajemnicą postępowania. Prokuratura po zapoznaniu się z materiałem podejmie decyzję o wszczęciu śledztwa lub odmówi prowadzenia dalszych czynności.

CBA nie wypowiada się na temat swoich podejrzeń. Można jedynie domyślać się, że są one poważniejsze, gdyż ustalenia agentów nie musiały trafić do prokuratury, a do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Remont 11 obiektów (szkół, przedszkoli, gimnazjum i żłobka) to jeden ze sztandarowych projektów Grzegorza Mackiewicza. 

Jak nas poinformowała rzeczniczka ratusza Aneta Klimek, na temat doniesienia do CBA prezydent wypowie się po zapoznaniu z dokumentami sprawy.

Pikanterii wydarzeniom dodaje fakt, że niedawno z pracy zrezygnował naczelnik wydziału inwestycji i eksploatacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Wydział zajmował się m.in. projektem termomodernizacyjnym.

– Nie podał powodu. Pozostaje naczelnikiem do końca sierpnia, aktualnie przebywa na urlopie – mówi Aneta Klimek.

Przed rozwikłaniem zagadnienia przez prokuraturę nie można stwierdzić, czy odejście mogło być spowodowane “zawirowaniami”.

11 komentarzy do “CBA powiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników ratusza

 1. Teraz czekamy na oświadczenie Pana Krzysztofa Rąkowskiego w tej sprawie bo kampanii do samorządu się tak fajnie lansował na tej inwestycji…. O jakie to było piękne…..

 2. Powoli macki wychodzą na jaw :( Najpierw 30 tyś z kasy miejskiej na konto fb prezydencika, teraz “przekręty ?” przy największej inwestycji !!! Warszawa, Inowrocław …Pabianice !

 3. Znając naszego trzęsiportka to za kilka dni będzie konferencja, na której powie, że nic nie wiedział o nieprawidłowościach, że to żli urzędnicy … ja dobry prezio :)

  1. Krzysiu ja rozumiem że ty taki jesteś gender, ale żeby zaraz płeć zmieniać? A co na to małżonka?

 4. Od zawiadomienia do oskarżenia i wyroku droga daleka.
  CBA w tej mierze nie ma dobrej marki.

 5. A na innych pabianickich portalach CISZA w tym temacie. Ciekawe czy w Pro-Moku będzie wyemiotowany jakiś materiał na ten remat:-) Cóż-niezależne media…
  Dziękuję pabianice.tv za rzetelność i nie przemilczanie istotnych spraw dotyczących naszego miasta

Comments are closed.