ROZRYWKA

Chórzyści z “Lutni” świętują 135- lecie. Jutro koncert

Dobrońskie Centrum Kultury zaprasza na koncert z okazji 135-lecia Towarzystwa Śpiewaczego “Lutnia”. Artyści wystąpia 21 listopada o godz. 12. 00 w kościele pw. św. Wojciecha w Dobroniu.

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” powstało w 1886 roku z  inicjatywy księdza Walentego Mruka, dziedzica Zygmunta Kellera oraz braci Antoniego i Wojciecha Kabzów. To jeden z najstarszych chórów w Polsce.

Obecnie grupę prowadzi organista Piotr Cynarski. Liczy ok. 30. chórzystów. Towarzyszy mu 10-osobowy zespół muzyczny reaktywowany przez Edwarda Kabzę i Krystynę Kiegler w 1996 r.

Lekcje śpiewu odbywały się początkowo w domu Antoniego Kabzy. W 1890 r. chór liczył już 50 osób i wówczas lekcje śpiewu przeniesiono do pałacu dworskiego. Dyrygentami chóru byli Antoni i Wojciech Kabzowie. Pierwszy występ chóru odbył się w dobrońskim kościele, w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewano kolędy. Chór miał już wtedy opracowanych kilka mszy po łacinie, a w okresie międzywojennym po polsku. W repertuarze znajdowało się również wiele pieśni religijnych i wiele pieśni świeckich, których celem było budzenie świadomości narodowej. Z takim repertuarem chór koncertował w Dobroniu, Łasku i Pabianicach.

Więcej o historii chóru TUTAJ

(Fot. dck.dobron.pl)