PABIANAJS TAJMS

Ciąg dalszy wielkiej inwestycji. Tramwaj skręci na Bugaj

W 2022 roku zobaczymy nową Zamkową wraz ze zmodernizowaną linią tramwajową. W kolejnych latach samorząd powalczy o poprowadzenie szynowca na Bugaj.

Wizjonerskie plany rozbudowy sieci tramwajowej z okresu późnego PRL zakładały rozbudowę linii 41. Teraz doczekają się realizacji! Prezydent Grzegorz Mackiewicz po skutecznej walce o pieniądze na przebudowę Zamkowej postanowił zabiegać o środki na realizację zapomnianego pomysłu transportu szynowego na Bugaj. Rozwiąże to problem z wydostaniem się do Łodzi mieszkańców tego osiedla. Kilka lat temu zamknięto linię PKS Bugaj – Łódź i wbrew zapowiedziom rządu, nie ma realnych szans na rekonstrukcję tego połączenia (CZYTAJ TUTAJ). Odnoga tramwajowa “wyręczy” zatem PKS. Ponadto na Waltera-Jankego powstaje nowy dworzec (CZYTAJ TUTAJ) – to szansa na stworzenie na pętli „centrum przesiadkowego”.

Warto przypomnieć, że w 1989 roku powstał kilkudziesięciometrowy, oddalony od czynnej sieci tramwajowej dwutorowy łuk. Jak czytamy na portalu transport-publiczny.pl: “Plany zakładały budowę linii o łącznej długości ok. 2,5 km. Miała ona stworzyć połączenie z centrum Pabianic i bezpośredni transport do Łodzi dla drugiego największego blokowiska miasta – osiedla Bugaj”.

Nasz portal pabianice.tv ustalił, że Grzegorz Mackiewicz dowiedział się o nowych możliwościach finansowania w trakcie rozmów w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Pojechał tam, aby podziękować za współpracę przy staraniach o modernizację ul. Zamkowej, bo jak wiadomo, wiele zależało od sprawnego obiegu pism.

– Cieszę się ogromnie, że w trakcie spotkania padła informacja o otwierających się infrastrukturalnych programach unijnych na lata 20021-27. Maksymalny poziom dofinansowania każdej osi priorytetowej środkami pochodzącymi z EFRR i EFS ustalony został na poziomie 85%. Łatwo nie będzie, ale damy radę – tłumaczy prezydent Pabianic.

Przedsięwzięcie według wstępnego kosztorysu pochłonie ok. 45 mln zł.

Głównym celem osi priorytetowej jest poprawa dostępności i jakości powiązań komunikacyjnych między powiatami w Województwie Łódzkim.

[AKTUALIZACJA]: Rozwinięcie trasy tramwaju na osiedle Bugaj jest primaaprilisowym żartem. Z planów z okresu późnego PRL pozostało już tylko wspomnienie. Faktem jest jednak, że na pętli Waltera-Jankego powstaje nowy dworzec, a Pabianice czekają na wielki remont torowiska i ul. Zamkowej.
CZYTAJ TAKŻE:

Nietypowa akcja ZWiK – Dzień Wódy w Pabianicach
Wiemy, jak zmieni się Stary Rynek po usunięciu pomnika
Rabaty na mandaty. Policja partnerem Karty Pabianiczanina
Karta Pabianiczanina – parafie dadzą zniżkę od „co łaska”
Żłobek nie wystartował. Wściekli rodzice przyprowadzili dzieci do ratusza
Satelita spadł na C.H. ECHO [VIDEO]
Pabianiczanie mają patent na darmową jazdę autobusem


3 komentarze do “Ciąg dalszy wielkiej inwestycji. Tramwaj skręci na Bugaj

 1. Ciekawe najpierw na bugaju rozebrali szyny po których żaden skład nie pojechał teraz chcą je kłaść na nowo czyżby powtórka z rozrywki??Tylko co z linia autobusową obsługiwana przez nasz tabor MZK miała być po dotarciu hybryd a tu cisza.

  1. To Prima Aprilis, ale…
   Miałoby to sens. Wystarczy około 2,5 km toru dzięki któremu można by uruchomić linię Bugaj – Wiejska oraz, oczywiście, Bugaj – Łódź. Do tego kursowałaby obecna linia na trasie Wiejska – Łódź. Tramwaj na Warszawskiej i Zamkowej kursowałby częściej (na przemian do Łodzi i na Bugaj), dzięki czemu obecna inwestycja lepiej by pracowała, do tego Bugaj miałby bezpośrednie połączenie z Łodzią, dzięki czemu Pabianice miałyby częściej połączenie z Łodzi (na przemian na Bugaj i na Wiejską).

   Na razie jednak poczekajmy na realizację tego, o co tak długo trwała walka. Co będzie za kilka lat, czas pokaże.

   1. A gdyby pętlę przepuścić z Wiejskiej gdzieś w głąb Piasków (okolice Szpitala) to praktycznie większość miasta obsłużył by tramwaj. ;)

Comments are closed.