KOMUNIKACJA

Ciąg dalszy Zachodniej Obwodnicy Łodzi – kto zbuduje II odcinek?

Budowa ponad 16-kilometrowego fragmentu trasy pozwoli domknąć „ring” dróg wysokich prędkości wokół aglomeracji łódzkiej.

Właśnie ruszył przetarg na II odcinek drogi ekspresowej S14 – Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Odcinek: Węzeł Teofilów – Słowik jest ostatnim brakującym fragmentem tej drogi.

Dzięki niemu poprawi się połączenie między autostradą A2 i drogą ekspresową S8, łatwiejszy będzie także dostęp do firm i przedsiębiorstw znajdujących się w zachodniej części aglomeracji łódzkiej, a przede wszystkim poprawi się komfort codziennego funkcjonowania i bezpieczeństwo mieszkańców takich miejscowości jak: Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki i Zgierz. Z centrów tych miejscowości zostanie wyprowadzony ruch ciężki i tranzytowy.

Jednocześnie Łódź wraz z aglomeracją dołączy do elitarnego grona europejskich miast mających pełny ring autostradowy.

Co powstanie?

Prace związane z budową tego odcinka obejmują: wybudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Obie jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a także pas awaryjny. Trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości można było dobudować trzeci pas ruchu na każdej z jezdni, bez ingerencji w istniejące obiekty inżynierskie.

W ramach przedsięwzięcia powstaną węzły drogowe, przebudowane zostaną wszystkie drogi kolidujące z nową drogą ekspresową, pojawią się także dodatkowe drogi technologiczne, oświetlenie kilkanaście dużych i kilkadziesiąt mniejszych obiektów inżynierskich w postaci: wiaduktów, mostów, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia itp. Droga zostanie także wyposażona w liczne  urządzenia ochrony środowiska takie jak: ekrany dźwiękochłonne, przejścia dla zwierząt, urządzenia oczyszczające wodę opadową i liczna roślinność posadzona wokół trasy.

***

Przypomnijmy – na początku października ub. roku podpisano umowę na projekt i budowę I odcinka S14. Wykonawcą drogi Łódź Lublinek – Teofilów jest konsorcjum firm Budimex – Strabag, które zaprojektuje i wybuduje trasę za 561,8 mln zł w ciągu 32 miesięcy od podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca).