KOMUNIKACJA

Ciąg dalszy Zachodniej Obwodnicy Łodzi – kto zbuduje II odcinek?

Budowa ponad 16-kilometrowego fragmentu trasy pozwoli domknąć „ring” dróg wysokich prędkości wokół aglomeracji łódzkiej.

Właśnie ruszył przetarg na II odcinek drogi ekspresowej S14 – Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Odcinek: Węzeł Teofilów – Słowik jest ostatnim brakującym fragmentem tej drogi.

Dzięki niemu poprawi się połączenie między autostradą A2 i drogą ekspresową S8, łatwiejszy będzie także dostęp do firm i przedsiębiorstw znajdujących się w zachodniej części aglomeracji łódzkiej, a przede wszystkim poprawi się komfort codziennego funkcjonowania i bezpieczeństwo mieszkańców takich miejscowości jak: Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki i Zgierz. Z centrów tych miejscowości zostanie wyprowadzony ruch ciężki i tranzytowy.

Jednocześnie Łódź wraz z aglomeracją dołączy do elitarnego grona europejskich miast mających pełny ring autostradowy.

Co powstanie?

Prace związane z budową tego odcinka obejmują: wybudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Obie jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a także pas awaryjny. Trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości można było dobudować trzeci pas ruchu na każdej z jezdni, bez ingerencji w istniejące obiekty inżynierskie.

W ramach przedsięwzięcia powstaną węzły drogowe, przebudowane zostaną wszystkie drogi kolidujące z nową drogą ekspresową, pojawią się także dodatkowe drogi technologiczne, oświetlenie kilkanaście dużych i kilkadziesiąt mniejszych obiektów inżynierskich w postaci: wiaduktów, mostów, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia itp. Droga zostanie także wyposażona w liczne  urządzenia ochrony środowiska takie jak: ekrany dźwiękochłonne, przejścia dla zwierząt, urządzenia oczyszczające wodę opadową i liczna roślinność posadzona wokół trasy.

***

Przypomnijmy – na początku października ub. roku podpisano umowę na projekt i budowę I odcinka S14. Wykonawcą drogi Łódź Lublinek – Teofilów jest konsorcjum firm Budimex – Strabag, które zaprojektuje i wybuduje trasę za 561,8 mln zł w ciągu 32 miesięcy od podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *