FAKTY

Co to za groby na skraju S14?

Czytelnik zwiedza okolicę i nie robi tego bezmyślnie.

Na redakcyjną pocztę dostaliśmy mail od Czytelnika, którego zafrapowały nagrobki ulokowane na skraju trasy S14 za wiaduktem na przedłużeniu ulicy Bocianiej. Mieszkaniec zwrócił uwagę na fakt, że nagrobki ziemne cechują się nienagannym utrzymaniem, ktoś dba o bieżącą wymianę kwiatów, a także stawia znicze. Kopce pozbawione są oznaczeń na tabliczkach, co dodaje tajemniczości temu miejscu.

Na współrzędnych podanych przez Czytelnika rzeczywiście mieści się niewielki cmentarz ewangelicki. Jest on zlokalizowany w Lesie Pobłociszewskich, u zbiegu Pabianic i gminy Dobroń. Miejsce pochówku sąsiaduje z trasą S14, która przecięła ten teren kilka lat temu.

Na terenie cmentarza można odnaleźć skrzynkę opencaching, która ma na celu uświadomienie szerszej grupie przechodniów historii tego miejsca.

Okolica obfituje w zapomniane cmentarze. Nieopodal, w Wymysłowie-Piaskach znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej, a nieco dalej mieszczą się dwa inne cmentarze ewangelickie.

(Fot. Czytelnik)


4 komentarze do “Co to za groby na skraju S14?

  1. Ciekawość ludzka rzecz, a ja jestem od tego, by ją Wam zaspakajać.
   Cieszę się, że są ludzie, których intryguje to, co nas otacza. Wspólnie odkryjemy i opiszemy więcej ciekawych czy też intrygujących miejsc naszego wspaniałego miasta. :)

 1. A ja jestem ciekawa skąd nazwa lasu Pobłociszewskich? Szukałam w Google lecz nic nie znalazłam , może ktoś wie coś bliżej na ten temat.

  1. też mnie ten temat frapował i chyba znalazłem wyjaśnienie.
   W dawnych dokumentach dotyczących Dobronia czy Markówki występuje nazwisko Błociszewski albo Błaciszewski.
   Pewnie kiedyś to był “las po Błociszewskich”

Comments are closed.