KOMUNIKACJA

Co z budową przystanku Pabianice Północ? Kiedy wsiądziemy przy Lutomierskiej?

Wkrótce rozpocznie się budowa przystanku Pabianice Północ – napisaliśmy w czerwcu ub. rok. PKP Polskie Linie Kolejowe informowały, że wykonawca ma zakończyć budowę w 2023. Okazuje się, że inwestycja jest realizowana, choć na razie tego nie widać.

Nowy przystanek Pabianice Północ jest realizowany w ramach projektu „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego” – przy współfinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Jego całkowita wartość wynosi ok. 50 mln zł. Zakończenie projektu nastąpi pod koniec 2023 roku – potwierdzają cały czas PKP PLKA.

-Realizacja inwestycji odbywa się w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw przygotowuje dokumentację, a następnie na jej podstawie realizowane są roboty budowlane. Dla przystanku Pabianice Północ opracowano już dokumentację projektową. Obecnie przygotowywany jest wniosek o pozyskanie pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu możliwe będzie rozpoczęcie robót – tłumaczy Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowy przystanek Pabianice Północ poprawi dostępność do kolei w drugim co do wielkości mieście aglomeracji łódzkiej. Zapewni mieszkańcom Pabianic dogodny dojazd do Łodzi, Zduńskiej Woli i Sieradza.

O nowym przystanku poinformowaliśmy w kwietniu 2017 r. Okres realizacji projektu przewidziany był na lata 2019-2021. Poślizg spowodowany jest odwołaniem i zabiegami o pieniądze.

Po zachodniej stronie przejazdu kolejowego planowane jest wybudowanie dwóch peronów o długości 150 metrów – jednego w kierunku Łodzi, drugiego w stronę Sieradza. Zostaną na nich ustawione ławki, wiaty, gabloty, system oznakowania i inne elementy małej architektury. Zaplanowano dojścia piesze do ulic Karniszewickiej, Lutomierskiej, Partyzanckiej i Szynkielewskiej. Wykonawca wybuduje mały parking przy ulicy Karniszewickiej. Przewidziano również stojaki rowerowe. ( >>> MAPKA)

O wybudowanie przystanku kolejowego przy Lutomierskiej zabiegały władze Pabianic. Co nam to da? Jeszcze bardziej wzrośnie wartość terenów inwestycyjnych przy ul. Lutomierskiej (ratusz chce pozyskać blisko 200 mln zł na dzielnicę przemysłową – TUTAJ).

Dzięki nowemu przystankowi tereny przy ul. Lutomierskiej będą nie tylko bardzo dobrze skomunikowane drogowo (sąsiedztwo S-14), ale także kolejowo, co zapewni dogodny dojazd pracowników z Łodzi i od strony Sieradza. Poprawi się dostępność kolei w mieście. W zasięgu 1 km od nowego przystanku mieszka sporo pabianiczan.

Sprawa bezkolizyjnego przejazdu

Przypomnijmy – czarne chmury zebrały się nad staraniami o bezkolizyjny przejazd na ul. Lutomierskiej. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że obejmująca ul. Lutomierską DK71 stanie się wkrótce zbędna w sieci dróg krajowych. Budowa bezkolizyjnego przejazdu, dzięki czemu ruch nie byłby sparaliżowany, stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. (Zapoznaj się ze >>> SZCZEGÓŁAMI)

Procedowana jest zmiana właściciela drogi po wybudowaniu s 14. Stronami są GDDKiA oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich. Po ustaleniu zwrócimy się ponownie do właściwego organu – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.