FAKTY

Co z tym przejazdem pod torami?

Czytelnicy pytają, co z “tunelem” pod Lutomierską. Sprawę można streścić następująco: temat jest otwarty, władze miasta interweniują w GDDKiA.

Ponad rok temu napisaliśmy, że na wniosek prezydenta GDDKiA przedstawiła wstępny harmonogram inwestycji, który przewiduje rozpoczęcie prac projektowo-dokumentacyjnych w trzecim kwartale tego roku i realizację w latach 2023-2024. (CZYTAJ TUTAJ).

Władze Pabianic zawnioskowały, aby najpóźniej wraz z oddaniem do użytku tunelu średnicowego GDDKiA wspólnie z PKP PLK wybudowała bezkolizyjny przejazd pod torami na ul. Lutomierskiej. W lutym Departament Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury powiadomił prezydenta Mackiewicza, że „podjęto działania mające na celu przebudowę i usprawnienie ruchu w rejonie przejazdu kolejowego w ciągu drogi krajowej nr 71”.

– Prezydent Grzegorz Mackiewicz od dawna wnioskuje o przebudowę przejazdu na bezkolizyjny, ponieważ dla pabianiczan to pilna konieczność ze względu na utrudnienia komunikacyjne – powtarza rzeczniczka Aneta Klimek. I przypomina: – Ażeby zwiększyć szansę, miasto zgłosiło gotowość do finansowej pomocy przy inwestycji, którą prowadzi GDDKiA. 15 maja 2019 Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia z Generalną Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na współfinansowanie zadania pn. „Budowa tunelu pod linią kolejową wraz z dojazdami w ciągu DK 71 w Pabianicach”. Deklaracja dotyczyła do 500 tys. zł w budżecie miasta na rok 2023 r. Pozostaje aktualna.

Zapoznaj się z naszymi tekstami o problemie z przejazdem i staraniach o przebudowę: