KOMUNIKACJA

Coraz bliżej modernizacji linii 41. Szczegóły na temat inwestycji i zmianach w komunikacji

Wspólny pas dla pojazdów komunikacji publicznej, nowe oświetlenie, nawierzchnia, droga dla rowerów… To wszystko za niewiele ponad 2 lata.

Ratusz ogłosił przetarg, czas na składanie ofert mija 24 kwietnia. Wyzwanie jest ogromne – zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i wykonanie kompleksowej przebudowy linii tramwajowej na odcinku od Małego Skrętu (granica Łodzi i Ksawerowa) do pętli przy ulicy Wiejskiej w Pabianicach (bez pętli Duży Skręt).

Torowisko

Inwestycja przewiduje m.in. przebudowę układu torowego, sieci trakcyjnej, podstacji trakcyjnych, sterowania i ogrzewania zwrotnic, trakcyjnych linii kablowych oraz przystanków i pętli tramwajowej przy ul. Wiejskiej. Torowisko wbudowane w jezdnię zostanie wykonane w technologii prefabrykowanych płyt betonowych, natomiast wydzielone odcinki (Mały Skręt – Warszawska do ul. Sikorskiego i wzdłuż ulicy Łaskiej) będą zbudowane w konstrukcji podsypkowej z tłucznia kamiennego.

Układ będzie zbliżony do dotychczasowego – torowisko w przeważającej części będzie dwutorowe, z zachowaniem obecnych mijanek. Dzięki nowym podstacjom trakcyjnym zakończą się uciążliwe dla pasażerów zatrzymania ruchu powodowane zanikami napięcia.

W ramach inwestycji zlikwidowane zostaną także 43 odciągi tramwajowe, które podtrzymują trakcję tramwajową i są przyczepione do budynków mieszkalnych/użyteczności publicznej. Nowe odciągi zostaną zaczepione na słupach trakcyjno-oświetleniowych.

Wspólny pas

Nowością w Pabianicach będzie wspólny pas autobusowo-tramwajowy w ul. Zamkowej, Stary Rynek i części ul. Warszawskiej. Autobusy i tramwaje pojadą wspólną częścią jezdni i zatrzymają się na zintegrowanych przystankach. Nie wysiądziemy już z tramwaju na jezdnię, bo zostaną wybudowane wysepki przystankowe. Staną na nich nowe wiaty i tablice dynamicznej informacji pasażerskiej z monitoringiem wizyjnym.

Przedsięwzięcie obejmuje też przebudowę układu drogowo-torowego i skrzyżowań, w tym przede wszystkim kompleksową przebudowę ulic Zamkowej, Stary Rynek i Warszawskiej (na odcinku od Łaskiej do Sikorskiego).

Jezdnia ulicy Zamkowej dla komunikacji indywidualnej zostanie najprawdopodobniej ograniczona do jednego pasa ruchu w każdą stronę (z uwzględnieniem najważniejszych lewoskrętów).

– Poprawi to bezpieczeństwo pieszych, bo pozwoli wyeliminować zjawisko wyprzedzania na przejściach dla pieszych – mówi rzeczniczka ratusza Aneta Klimek.

Nawierzchnia

Przebudowa obejmie wymianę nawierzchni drogowej (z Zamkowej zniknie kostka), pieszej, budowę miejsc parkingowych i postojowych, zagospodarowanie zieleni. Na odcinku 1,5 km od Zielonej do Starego Rynku planowana jest wydzielona droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej. Przy pętli tramwajowej Duży Skręt zostanie ustawiona wiata rowerowa.

Na odcinkach, gdzie oddziaływanie eksploatowanego torowiska na otoczenie przekracza dopuszczalne normy zostaną zastosowane materiały o właściwościach wygłuszających i tłumiących drgania.

Inwestycja przewiduje też budowę i przebudowę sieci uzbrojenia terenu, w tym budowę kanału deszczowego w ulicy Zamkowej na odcinku od Kościuszki do Staszewskiego. Krótki fragment nowego kanału deszczowego pojawi się też w ulicy Widzewskiej.

Oświetlenie

Zostanie zmodernizowane oświetlenie na ul. Zamkowej i Warszawskiej – zamiast dotychczasowych latarni pojawią się nowe oprawy oświetleniowe ze źródłami światła typu LED. Nowe oświetlenie zamontują na nowych słupach kompozytowych oświetleniowych lub stalowych trakcyjno-oświetleniowych.

W ciągu ulic Warszawska (od ul. Sikorskiego) – Stary Rynek – Zamkowa będą tylko dwa rodzaje stylizowanych słupów tzn. oświetleniowe lub trakcyjno-oświetleniowe, a nie tak jak obecnie jest ok. 10 różnego typu, począwszy od żelbetonowych po stalowe kratowe, sześciokątne, okrągłe itp. Wybrany w przetargu wykonawca musi zlikwidować 317 szt. różnego rodzaju słupów.

Poprawi się także bezpieczeństwo pieszych, bo 20 przejść krzyżujących się z torowiskiem będzie dodatkowo doświetlonych lampami LED.

Wspólne przedsięwzięcie Pabianic i Ksawerowa

Na wniosek gminy Ksawerów zostaną ustawione dwie nowe sygnalizacje świetlne na ul. Łódzkiej – przy ulicach Sienkiewicza i Mały Skręt. Pozostałe sygnalizacje na trasie tramwaju zostaną zmodernizowane. Ponadto na ul. Łódzkiej (na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Bema) pojawi się po stronie zachodniej chodnik.

Wartość projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów” szacowana jest na 146.388.450 zł, w tym 123.012.300 zł przypada na miasto Pabianice, a 23.376.150 zł na gminę Ksawerów. Ostateczną wartość inwestycji poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Miasto Pabianice jako partner wiodący z gminą Ksawerów – partnerem projektu pozyskały w ubiegłym roku 87.913.725 zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.  Realizacja projektu ma potrwać  do końca września 2020 roku.

– Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to po nowym torowisku pojedziemy latem 2020 roku – mówi rzecznik Aneta Klimek.

Dziennie tramwaje linii 41 przewożą 8686 pasażerów.

4 komentarze do “Coraz bliżej modernizacji linii 41. Szczegóły na temat inwestycji i zmianach w komunikacji

 1. Czy naprawdę, przy okazji tak istotnego remontu, nie można zlikwidować tych absurdalnych mijanek?
  Taka mijanka to anachronizm. Jeśli ma być szybszy przejazd tramwajem, ta likwidacja jest niezbędna.
  Czy nikt z włodarzy nie widział takiej potrzeby?! To zastanawiające.
  Zanim nie doszło do wyłonienia wykonawcy, jeszcze jest czas!

  1. Niestety przebudowa linii na całkowicie dwutorową zwiększyłaby koszty projektu. Obecny układ torowy pozwalał na bezproblemowe kursowanie tramwajów co 5-6 minut w latach 70-tych (co 11 minut do Łodzi, i co 11 minut jako BIS do Dużego Skrętu, na przemian), więc teraz w zupełności wystarczy dla tramwaju co 12 minut (bo co tyle będzie prawdopodobnie w szczycie jeździł).
   Ba, będzie się dało jeździć i co 6 minut, ale aż takiej potrzeby nie będzie, przynajmniej w krótkim horyzoncie czasowym. A co zdarzy się za 20-30 lat – nikt nie wie.

 2. Ta mijanka jest na twoją cześć. Przecież tak często mijasz się z mózgiem

Comments are closed.