FAKTY

COVID-19 u nas: Wojewoda podał nieprawdziwą informację [ŁUW wyjaśnia]

Nie jest prawdą, że w ciągu minionej doby jedna osoba zachorowała na COVID-19. Od 20 kwietnia nie ma u nas nowych, udokumentowanych przypadków.

Łódzki Urząd Wojewódzki podał dziś tuż po godz. 13.00, że w ciągu ostatniej doby przybyła na  terenie powiatu pabianickiego jedna osoba z COVID-19, o czym napisaliśmy TUTAJ.  Jednak, jak ustaliliśmy, służby prasowe  Wojewody Łódzkiego podały nieprawdziwą informację. U nikogo nowego z  terenu naszego powiatu w ciagu ostatniej doby badania laboratoryjne nie wykazały obecności koronawirusa. 

Według naszych informacji, łączna liczba wszystkich zakażeń koronawirusem nie zwiększyła się od wczoraj do dziś z 12 do 13, a liczba potwierdzonych zakażeń w naszym powiecie w ciągu ostatniej doby  wynosi ZERO. ŁUW w poszerzonym o zgony, zaktualizowanym komunikacie o godz. 14.20, dalej podaje nieprawdziwą informację.

O ostatnich autentycznych zaklażeniach napisaliśmy 20 kwietnia, czyli 10 dni temu. Obecnie na terenie powiatu pabianickiego chorują 4 osoby, a wyzdrowiało 8.

Warto podkreślić, że pod komunikatami dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej, jakie otrzymują media, nie podpisuje się  nikt z imienia i nazwiska. Wiadomości sygnowane są: “Oddział prasowy
Biuro Wojewody”.

Mamy nadzieję na szybkie wyjaśnienie tej sytuacji, zważywszy na fakt, że Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński bardzo zaangażował się w kampanię przeciwko fake newsom.

[AKTUALIZACJA]

o godz. 20.34 otrzymaliśmy wyjaśnienie rzeczniczki prasowej wojewody Dagmary Zalewskiej. Potwierdza ono nasze ustalenia:

Oto treść:

“- od początku epidemii potwierdzono 12 osób zakażonych (a nie 13 jak podane było w materiałach pozyskanych z WSSE* oraz opracowanych na ich podstawie dzisiejszych raportach WCZK*),
– od początku epidemii ozdrowiało 8 osób (a nie 9 jak podane było w ww. dokumentach).
Powyższe zmiany wynikają odpowiednio z dwóch sytuacji:
– osoba wykazana jako zakażona w powiecie pabianickim jest zameldowana w m. Konstantynów Łódzki – z tego powodu została przyporządkowana do tego powiatu; w rzeczywistości osoba ta jest pensjonariuszem DPS w Drzewicy i to do powiatu opoczyńskiego winna być przypisana; dodatkowo osoba ta obecnie przebywa w szpitalu w Zgierzu;
– osoba wykazana jako ozdrowiała w powiecie pabianickim przebywała w izolatorium w Porszewicach i to ten adres widniał w danych przedstawianych inspekcji sanitarnej na wynikach badań laboratoryjnych – z tego powodu osoba ta błędnie została przyporządkowana do tego powiatu; w rzeczywistości osoba ta jest mieszkańcem powiatu bełchatowskiego i to do niego zostanie przypisana.

Pragnę podkreślić, że Łódzki Urząd Wojewódzki opiera się na oficjalnych danych przekazanych przez Sanepid. Raporty są na bieżąco weryfikowane, uzupełnianie i w razie konieczności korygowanie”.

*Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

*Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

 Już wcześniej było zamieszanie

W kwietniu też nie mogliśmy się doliczyć i  udało nam się ustalić stan faktyczny. Okazało się, że z powiatowej  statystyki zniknął starszy mężczyzna zameldowany w Konstanynowie Łódzkim, ale przebywający w DPS w powiecie opoczyńskim.

Z kolei ujęta w statystyce została starsza pani, która powróciła do zdrowia u rodziny z Pabianic (CZYTAJ TUTAJ) I taki sposób kwalifikacji jest prawidłowy.