FAKTY

Czipowanie pojemników na odpady. Opłaty od kilograma

Gmina Ksawerów, jako pierwsza gmina w regionie, wprowadza system sprawdzania, ile odpadów mieszkańcy wyrzucają do koszy. Płacenie za śmieci od kilograma to w Polsce pieśń niedalekiej przyszłości

W ramach programu pilotażowego w Gminie Ksawerów zaczipowano już ponad 90% pojemników na odpady. Każdy z zaczipowanych pojemników zostanie przypisany do adresu nieruchomości w celu stworzenia bazy komputerowej dla przygotowania w przyszłości systemu rozliczeń za odpady np. od kilograma. “Urządzenie, choć niewielkie, dostarczy gminie i firmie wywożącej odpady wiele cennych informacji. Zamontowany czip na pojemniku przekaże informacje dotyczące między innymi wagi odpadów, lokalizacji pojemnika, tak aby pojemnik ten nie wędrował po różnych posesjach” – czytamy na stronie internetowej Gminy Ksawerów (śmieci odbiera tu firma Remondis).

Ważenie odpadów będzie się odbywać z udziałem pojazdów wyposażonych w system wagowy oraz oprogramowanie do zbierania wszystkich danych. Mikroprocesory zostały “wciśnięte” w miejsce na dole pojemników.

– Czipy zniechęcą do dzielenia się swoim wolnym miejscem w pojemniku z sąsiadem. Pojemniki nie będą wędrowały po posesjach. Każdy zapłaci za tyle, ile wytwarza – są osoby, które produkują mało śmieci. Płacenie za każdy kilogram może też wyzwolić reakcję w postaci stosowania opakowań wielorazowego użytku i w ten sposób pozytywnie wpłynąć na środowisko – tłumaczy wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski.

Póki co mieszkańcy muszą oswajać się z podwyżkami opłat za wywóz odpadów na starych zasadach. Drożej już za miedzą, a niebawem w Pabianicach.

Znaczne podwyżki opłat za odbiór i wywóz śmieci