KRUCHTA

Czy Piłat chciał naprawdę uwolnić Jezusa? [ZAPROSZENIE]

Pabianiczanie dyskutowali niedawno o Judaszu. W najbliższy poniedziałek równie fascynujący temat – Poncjusz Piłat. Spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o wierze” jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Chyba najbardziej znanym Rzymianinem obok Juliusza Cezara, jest namiestnik Poncjusz Piłat. Zapisał się on głęboko nie tylko w historii biblijnej, ale też i w literaturze powszechnej (wystarczy wspomnieć Mistrza i Małgorzatę Bułhakowa). Do dziś wierni zmawiający wyznanie wiary przywołują sobie jego imię (umęczon pod Poncjuszem Piłatem).

Jakie były kulisy wyjątkowego procesu, w którym skazano niewinnego Jezusa z Nazaretu? Piłat potrójnie zapierał, się że nie znajduje winy w Chrystusie, a mimo to zdecydował się wydać Go na ubiczowanie i bestialską śmierć na krzyżu. Czy Piłat faktycznie myślał uwolnić Jezusa, chciał być sprawiedliwym sędzią i to lud zdecydował o zmianie jego postanowienia, czy może życie nie grało dla niego żadnej roli, a jego słynne “Oto człowiek!” to obraz beznamiętnego, sarkastycznego i pozbawionego ludzkich odczuć sprawowania swej lukratywnej funkcji, pięcia się po stopniach kariery? Piłat przez wieki zajmował umysły uczonych, a jego motywy i sposób postępowania pozostają przestrogą dla osób sprawujących władzę.

Parafia ewangelicko – augsburska zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu “Porozmawiajmy o wierze”. Spotkanie poprowadzi nasz proboszcz, ks. bp Jan Cieślar, a odbędzie się ono w poniedziałek, 4 kwietnia, o godz. 18:00,  w sali pabianickiego domu zborowego (ul. Zamkowa 8).