FAKTY

Czy prezydent Sieradza przekona Grzegorza Mackiewicza do geotermii?

Sieradz już z przyznaną dotacją na odwiert geotermalny. Wiercenie zacznie się jeszcze w tym roku.

Sieradz jako pierwszy otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na odwierty geotermalne. O staraniach informowaliśmy TUTAJ. Wcześniej o 8 innych miastach naszego regionu – TUTAJ.

– Właśnie otrzymałem informację. Bardzo mnie ucieszyła, okazało się, że dobrze przygotowaliśmy wniosek. Przed nami podpisanie umowy z NFOŚiGW i natychmiast rozpoczynamy sporządzanie dokumentacji technicznej do przetargu – poinformował nas dziś prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Zarząd NFOŚiGW postanowił przyznać dotację w kwocie ponad 10,5 mln złotych netto. Prace przy odwiercie mają zacząć się jeszcze w tym roku przy ul. Zachodniej w Sieradzu. Zakończenie jest planowane na wiosnę 2018. Po uzyskaniu szczegółowych danych o parametrach wody powstanie instalacja umożliwiająca ogrzewanie mieszkań wodą termalną. Sieradzkie źródło geotermalne pozwoli uzyskać 7 megawatów energii rocznie. Dla porównania – od maja do listopada Sieradz na podgrzanie wody do celów bytowych zużywa raptem 4 megawaty.

– Sprawy grzewcze są dla nas na pierwszym planie, w drugiej kolejności zadbamy o zdrowotne i rekreacyjne wykorzystywanie zbiorników. Trzeba patrzeć na interes miasta, czyli jego rozwój, inne kwestie są wobec tego nieważne – tłumaczy Osiewała.

Nasz komentarz

To niewątpliwie tydzień dobrych wiadomości nie tylko dla Pabianic z powodu milionów na tramwaj, ale i Sieradza. Ekipa z naszego ratusza udowodniła, że stać ją na prawdziwy sukces – przygotowanie wzorowego wniosku na prawie 88 milionów z unii w bardzo szybkim tempie. Może zatem warto odłożyć animozje i uprzedzenia na bok i ten sukces powtórzyć. Niedawno pisaliśmy, że na odwierty geotermalne w NFOŚiGW czekają kolejne miliony. Szykuje się już na nie Politechnika Łódzka, Złoczew i Łask. Termin złożenia wniosku mija pod koniec listopada br. Na odwierty nie potrzeba wkładu własnego, ryzyko finansowe żadne. Do boju!


4 komentarze do “Czy prezydent Sieradza przekona Grzegorza Mackiewicza do geotermii?

  1. Wniosek powinin napisać Ciebiada. Przez rok brał kasę za darmo w ZEC. Niech więc zrobi cos dla miasta ( oprócz pitolenia).

    1. Przyznanie się do bycia cymbałem to żaden wstyd. Przyznanie się do bycia cymbałem z ratusza to zupełnie inna sprawa. Ciebiada dał Waflowi geotermię na tacy, pomysł, inwestor czy kasa z NFOŚ, to że twój przełożony olał cię przy wakacyjnych podwyżkach nie oznacza, że doceni cię i twoją żałosną twórczość przygłupie przy następnych.

  2. Nie przekona. Jeśli zadziała geotermia to Florek nie kupi węgla. A Wafel już się przygotowuje do zakupów i przejęcia interesu będąc w RN. Jak mawia doradca Mackiewicza ” ekonomia głupcze”. Aby Was pogrzało i gorącego odwiertu.

Comments are closed.