KOMUNIKACJA

Czy rowerowi publicznemu nie zaszkodzi brak wiaty, deszcz i śnieg?

Trzeci miesiąc pabianiczanie wypożyczają rowery. Mamy za sobą atak zimy. Rowerzyści zastanawiają się, czy jednoślady bez uszczerbku przetrwają chłody. 

Projekt “Rowerowe Łódzkie” nie przewidywał wiat. To pierwszy w Polsce całoroczny system firmy Nextbike Polska. Mieszkańcy mają wątpliwości, czy narażanie jednośladów na działanie czynników atmosferycznych nie okaże się dla nich szkodliwe.

Marek Pogorzelski z Nextbike tłumaczy, że konserwacja rowerów odbywa się na bieżąco: – Startując w przetargu dostosowaliśmy naszą ofertę do wymagań Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Serwisujemy rowery na bieżąco. Jeśli dochodzi do usterki, to przy okazji jej naprawy rower przechodzi przegląd. Mamy obowiązek utrzymania floty w należytym stanie technicznym przez cały czas trwania kontraktu – zaznacza.

Taka tendencja

Debiutujący w projekcie „Rowerowe Łódzkie” całoroczny system Nextbike niebawem zostanie uruchomiony w Trójmieście i okolicznych miastach, a we Wrocławiu z trybu sezonowego przejdą w całoroczny. W ubiegłym roku wiosną całoroczny rower Nextbike zadebiutował w Turku w Finlandii.

Pojawiła się tendencja, by wydłużać czas użytkowania:

O to przecież chodzi w transporcie publicznym, by był on dostępny, a przecież ideą projektu „Rowerowe Łódzkie” jest połączenie roweru z pociągiem w jeden łańcuch podróży intermodalnych. To dlatego kluczowe stacje rowerowe znajdują się przy dworcach kolejowych – mówi Marek Pogorzelski.

Chętnie pedałujemy

Pabianiczanie wsiedli na rowery publiczne po 20 listopada ub. roku. Po pierwszym miesiącu użytkowania odnotowano u nas niemal 1000 wypożyczeń, co było najlepszym wynikiem w całym systemie. A konkurencja jest spora – w 10 miastach województwa (Łódź, Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Pabianice, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Zgierz) urządzono 125 wypożyczalni wyposażonych w 1002 rowery.

Obecnie straciliśmy pozycję lidera, wyprzedziły nas Koluszki.

Od początku funkcjonowania do końca ub. tygodnia w systemie zarejestrowano ogółem ponad 10,5 tysiąca wypożyczeń, z czego w Pabianicach niemal 2,2 tys. Najpopularniejsza stacja w Pabianicach to ta przy ul. Łaskiej 35.

TUTAJ mapka wszystkich naszych stacji.


Jeden komentarz do “Czy rowerowi publicznemu nie zaszkodzi brak wiaty, deszcz i śnieg?

  1. O ile chętnie korzystałem z roweru publicznego jeszcze w listopdzie czy grudniu, to ostatnio z tego zrezygnowałem. Zasnieżone, mokre siodełka…. Jak tu siadać ? Srednia przyjemnosć… Smieszą wiaty na zwykle ropwery i ch brak obok , gdzie stoją rowery publiczne. Taka wiata niby nic, a robi swoje i mozna byłoby normalnie usiaść nawet, gdy jest śnieg…

Comments are closed.