KOMUNIKACJA

Czy uda się pozyskać ponad 23 miliony zł na bezkolizyjny przejazd? Jest działanie w tej sprawie

Poseł Lewicy Tomasz Trela poinformował dziś w Pabianicach o złożeniu poprawki do budżetu, która dotyczy środków na budowę na bezkolizyjnego przejazdu drogowo – kolejowego na drodze nr 71 w Pabianicach. Bój o inwestycję trwa już kilkanaście lat.
Jednopoziomowy przejazd na Lutomierskiej od dawna oznacza ogromne utrudnienia. Trwa budowa tunelu średnicowego, skutkująca zwiększeniem częstotliwości pociągów, co dodatkowo sparaliżuje ruch w Pabianicach.
Trudno sobie wyobrazić, skoro teraz już trzeba na przejazd długo czekać, sytuację po oddaniu do użytku tunelu średnicowego, bo wtedy pociągi będą kursowały co 6-8 minut. Dla Pabianic będzie oznaczało to całkowity paraliż – zauważył poseł Trela. Jak wyliczył, na budowę potrzeba 23, 1 mlna zł i o taką kwotę z budżetu wniósł. Trudno określić na tym etapie, czy miałby być to przejazd pod torami czy estakada. Dodał, że starania o bezkolizyjny przejazd to nie kwestia polityki, a przedsięwzięcie powinno łączyć ponad podziałami, bo chodzi o interes mieszkańców.
Władze miasta złożyły w sierpniu br. wniosek dotyczący uwzględnienia jej w budżecie państwa na ręce senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego z Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego.

Niedawno Ministerstwo Infrastruktury poinformowało Grzegorza Mackiewicza, że obejmująca ul. Lutomierską DK71 stanie się wkrótce zbędna w sieci dróg krajowych w związku z oddaniem do użytku S14.  Budowa przejazdu stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. Prezydent liczy jednak na to, że nim droga trafi pod opiekę województwa, znajdą się jednak środki w budżecie na przebudowę skrzyżowana.  Dziś zapewnił także o tym, że rozmawia na temat inwestycji z parlamentarzystami z naszego okręgu, reprezentującymi koalicję rządząca.

Dlaczego jednopoziomowy przejazd powoduje ogromne trudnienia?
  • służby ratownicze maja utrudniony przejazd na drugą stronę torów kolejowych,
  • korek samochodów oczekujących na przejazd ul. Lutomierską często sięga do ul. Partyzanckiej, co blokuje ruch również na tej ulicy,
  • na liniach autobusowych 2, 260 i 261 dochodzi nawet do kilkunastominutowych opóźnień w kursowaniu,
  • utrudniony jest wyjazd autobusów z zajezdni, które muszą wyjechać jako rezerwa liniowa na zastępstwo w przypadku awarii,
  • dzieli Pabianice izolując Klimkowiznę i Zatorze.

Przypomnijmy – w  2019 r. na wniosek prezydenta Pabianic GDDKiA przedstawiła wstępny harmonogram, który przewidywał realizację w latach 2023-2024. Aby zwiększyć szansę, miasto zgłosiło gotowość do finansowej pomocy przy inwestycji, którą prowadzi GDDKiA. 15 maja 2019 Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia na współfinansowanie zadania pn. „Budowa tunelu pod linią kolejową wraz z dojazdami w ciągu DK71 w Pabianicach”. Deklaracja dotyczyła do 500 tys. zł w budżecie miasta na rok 2023 r. i pozostaje aktualna. W sierpniu br. rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją Polski 2050 do ministra infrastruktury o podjęcie działań zmierzających do powstania bezpiecznego, bezkolizyjnego przejazdu. Stanowisko w sprawie koniecznej inwestycji wyrazili też radni powiatowi (przeczytaj TUTAJ). Trafiło ono do Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA i PKP.

 

Więcej o planach i historii starań TUTAJ