ROZRYWKA

Dąb i wiąz z naszego powiatu w konkursie na Drzewo Roku

Dąb Prasław z Prusinowic (na zdjęciu głównym) i wiąz Taczanowskiego biorą udział w konkursie Drzewo Roku 2022, czyli takie z najciekawszą historią.

W konkursie biorą udział imponujące drzewa z całej Polski. Organizuje go klub Gaja, znany z działalności proekologicznej. Oba biorące w rywalizacji drzewa z naszego powiatu rosną na terenie gminy Lutomiersk.

Szczegółowe informacje

Dąb Prasław to dąb szypułkowy. Ma 300 lat, wysokość 24 m, obwód 565 cm. Zgłosiło go Stowarzyszenie Europejski Instytut Ochrony Środowiska w Prusinowicach.

Uzasadnienie: Dąb od lat spaja lokalną społeczność. Widział niejedno – wojny, potyczki, burze, narodziny i śmierć mieszkańców. Tu spotykali się młodzi, aby wyznać sobie miłość, a także grzybiarze wyruszający na zbiory do lasu. Od 10 lat miejscowi robią wszystko, aby ocalić tak ważne dla nich drzewo. Z czasem założyli stowarzyszenie, co pozwoliło im lepiej się poznać i uczyć się nowych rzeczy, m.in. skończyć kurs mediacji i dziennikarstwa. Dzięki swojej determinacji już dwukrotnie udało im się uchronić dąb przed wycinką. To drzewo ich inspiruje. Wokół dębu jego obrońcy snują pracowicie niewidzialną sieć społeczeństwa obywatelskiego. Dąb stał się symbolem porozumienia dla dobra wszystkich, symbolem integracji i przyjaźni ponad wszelkimi podziałami

Wiąz Taczanowskiego to wiąz szypułkowy, wiek ok. 300 lat, wys. ok. 35 m, obwód 560 cm. Zgłoszony przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Lutomiersku.

Uzasadnienie: Wiąz rośnie w ogrodzie klasztoru Ojców Salezjanów i króluje swoim majestatem wśród innych drzew. Drzewo daje natchnienie muzykom w działającej tutaj Szkole Muzycznej o profilu organistowskim. Według legendy wiąz był świadkiem odpoczynku dowódcy powstania styczniowego – generała Edmunda Taczanowskiego, od którego nazwiska wiąz nosi swoje imię. W klasztorze powstańcy znajdowali schronienie, pomoc i opiekę. Od jakiegoś czasu w szkole zawiązała się tradycja, że maturzyści na pamiątkę pobytu w szkole sadzą swoje drzewo nadając mu imię znanych muzyków. Powoli ogród zamienia się w park i jest doskonałym miejscem odpoczynku dla mieszkańców, nauczycieli, uczniów i gości. Wiąz Taczanowskiego rośnie w miejscu o bogatej historii i zajmuje szczególne miejsce w dziejach Lutomierska. Z tego powodu zasługuje na szacunek i wyróżnienie, a konkurs umożliwia ogólnopolską prezentacje drzewa.

Link do głosowania TUTAJ

(Źródło: drzeworoku.pl)