FAKTY

Darmowa kolonoskopia

Rak jelita grubego to druga w kolejności przyczyna zgonów nowotworowych w Polsce.

Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, czyli uwypukleń błony śluzowej jelita grubego. Szczególnie narażeni są pacjenci, których dieta bogata jest w tłuszcze, a uboga w błonnik. Rozwojowi polipów sprzyja również otyłość oraz palenie papierosów. Przemiana polipa w raka trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się odpowiednio wcześnie kolonoskopii i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi choroby.

Dzięki finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na wizytę i badanie można umówić się bezpłatnie. Koszt bez refundacji wynosi 350 zł. W ramach programu w Łodzi można przebadać się w pięciu miejscach. Są to przychodnie Salve przy ul. Szparagowej 10, Rzgowskiej 50a, Ks. Wujaka 5, Andrzeja Struga 3 oraz szpital im. Kopernika przy ul. Pabianickiej 62.

Z badania mogą skorzystać osoby w wieku 55-64 lata zaproszone przez organizatorów listownie. Druga możliwość dotyczy wszystkich w wieku 50-65 lat, którzy sami zgłoszą się na badanie. Trzecią opcję przewidziano dla osób od 20 do 65 lat, u których w rodzinie stwierdzono raka jelita grubego. W projekcie mogą wziąć udział m.in. mieszkańcy powiatu pabianickiego.

Jeśli istnieje konieczność przejazdu pacjenta karetką na miejsce badania, to możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów dojazdu. Również osoby, które przyjadą na badanie autobusem lub tramwajem mogą poprosić o zwrot pieniędzy za dojazd na podstawie biletu. Więcej informacji na temat badania na stronie www.salve.pl oraz pod numerem telefonu (42) 633-78-01.