FAKTY

Darmowe badania profilaktyczne w pabianickich placówkach

Mamy szansę przebadać się i uniknąć rozwoju groźnych chorób.

Marszałek Witold Stępień poinformował dziś, że placówki medyczne z naszego miasta otrzymały pieniądze na działania profilaktycznie.

– Niestety nasze województwo jest w niechlubnej czołówce zachorowań na nowotwory, pamiętajmy, że szansa na pozbycie się ich we wczesnym stadium rozwoju jest ogromna – tłumaczył przed pabianickim szpitalem.

Badania są wspierane funduszami unijnymi. Ich beneficjentem jest Pabianickie Centrum Medyczne i NZOZ Eskulap.

Pabianickie Centrum Medyczne

Projekt przeciwdziałania rakowi jelita grubego w PCM potrwa do sierpnia 2020. Lekarze przebadają 2 tys. osób. W programie wykrywania nowotworu jelita grubego mogą wziąć bezpłatnie udział:

• w systemie oportunistycznym *(wyboru kandydatów do badań dokonują lekarze rodzinni oraz podstawowej opieki medycznej);

• wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego;

• osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego;

• osoby w wieku 25 – 49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC);

• w tzw. systemie zapraszanym – osoby w wieku 55 – 64 lata, niezależnie od obecności objawów klinicznych, które otrzymały listowne zaproszenie na badanie kolonoskopowe.

Zakres programu: usługi zdrowotne: badanie kolonoskopowe, koszt znieczulenia; zapewnianie dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania badania i z powrotem; zapewnienie opieki nad osobą niesamodzielną; zapewnienie opieki osoby trzeciej nad osobą, która poddała się badaniu kolonoskopowemu ze znieczuleniem (po przeprowadzeniu tego badania).

NZOZ Eskulap

Realizowane są tu następujące programy:

• zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2; potrwa do końca sierpnia 2020 i obejmie 1200 mieszkańców naszego powiatu.

Projekt zakłada wdrożenie kompleksowego programu zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 ukierunkowanego na wsparcie osób w wieku aktywności zawodowej powyżej 45. roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem osób 50 + (min. 60% osób objętych wsparciem) oraz osób, u których wystąpiły czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, a nie miały badania oznaczenia glikemii na czczo w ciągu ostatniego roku (także, u których nie występują wskazane czynniki ryzyka, ale nie miały badania glikemii w ciągu ostatnich 3 lat).

• szczepień przeciwko WZW typu B dla osób chorych przewlekle z woj. łódzkiego; potrwa do końca 2019 roku.

Zakłada wdrożenie kompleksowego programu zdrowotnego i programu profilaktyki zdrowotnej w zakresie WZW typu B w powiecie pabianickim ukierunkowanego na wsparcie osób w wieku aktywności zawodowej powyżej 50. roku życia, u których zdiagnozowano chorobę przewlekłą. Działania obejmą 1424 mieszkańców powiatu.

• program rehabilitacji leczniczej potrwa do końca 2020 roku i obejmie 1500 mieszkańców naszego powiatu.

Zakłada wdrożenie kompleksowego Programu Rehabilitacji Leczniczej w zakresie chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, w szczególności: z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi i/lub ograniczeniem ruchomości, w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów i innych artropatii, z chorobami kręgosłupa, z chorobami tkanek miękkich (mięśni, powięzi i ścięgien).

Tagi: