FAKTY

Debata prezydencka: publikujemy pytania do kandydatów

Włodzimierz Stanek i Grzegorz Mackiewicz już pracują nad odpowiedziami.

Tydzień temu napisaliśmy o porozumieniu trzech lokalnych redakcji (pabianice.tv, zyciepabianic.pl i Pro MOK), dzięki któremu pabianiczanie obejrzą na żywo dyskusję pomiędzy Grzegorzem Mackiewiczem a Włodzimierzem Stankiem. Transmisja na naszym profilu FB rozpocznie się 5 października o godz. 18.00.

Aby wykluczyć ewentualne podejrzenia o stronniczość, kandydaci będą sobie wzajemnie zadawać wymyślone przez siebie pytania. Wylosują też po 3 pytania z 12 przygotowanych przez redakcje. Kilka dni temu trafiły one do bohaterów debaty. Oto one:

1) Ogromnym powodzeniem cieszy się także wśród pabianiczan film Wojciecha Smarzowskiego “Kler”. Zarząd główny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ostro go skrytykował. Powstała odezwa: “Apelujemy do ludzi sumienia, wszystkich, którzy każdej niedzieli wyznają publicznie swoją wiarę: zbojkotujmy ten upokarzający katolików film. Brońmy naszych kapłanów przed odzieraniem ich z godności, poniewieraniem wartości ich posługi”. Czy zgadza się Pan z taką oceną? Dlaczego tak? Dlaczego nie?

2) W mediach, także społecznościowych, pojawia się wiele mocnych tekstów i komentarzy. W kodeksie karnym istnieje wciąż artykuł 212, przewidujący karę pozbawienia wolności za publiczne zniesławienie. Dotyczy on nie tylko dziennikarzy, ale i szeregowych obywateli. Czy jest Pan za czy przeciw więzieniu za słowo? (uzasadnienie odpowiedzi)

3) W Pabianicach nie ma obecnie publicznego szaletu. Czy taki przybytek powinien funkcjonować?

4) Jaki plan/pomysł ma Pan na to, by w tym mieście był stadion, gdzie biegacze mogą trenować razem z dziećmi, gdzie będą odbywać się zawody międzyszkolne, gdzie będą szlifować swoją formę zawodnicy Azymutu zdobywający medale w Polsce i Europie, a także, gdzie możemy spokojnie zaprosić biegaczy z innych miast np. przy okazji Półmaratonu Pabianickiego.

5) Jak widzi Pan rozwiązanie sprawy sądowej między urzędem miasta a starostwem powiatowym o dług poszpitalny z okresu, gdy szpitalem rządził starosta?

6) Uniejów ma baseny termalne, maleńka Dobrzyca na wybrzeżu ogrody Hortulus. Jaki ma Pan pomysł na propozycję dla Pabianic, by przyciągnąć do nas ludzi?

7) Proszę wymienić swoje największe sukcesy w działalności samorządowej osiągnięte w mijającej kadencji 2014-2018.

8) Jakie ma Pan zdanie o obecnej komunikacji między Pabianicami a Łodzią. Czy trzeba coś jeszcze zmienić, jeśli tak, to co i jak tego dokonać?

9) Kogo Pan widzi u swojego boku w roli wiceprezydenta/wiceprezydentów?

10) Czy miasto nadal będzie wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

11) Czy jest Pan za budową w Pabianicach pomnika Lecha Kaczyńskiego lub ofiar katastrofy smoleńskiej?

12) Czy podpisałby się Pan pod apelem do minister edukacji Anny Zalewskiej o doprecyzowaniu zapisów rozporządzeń MEN, które zagwarantowałyby uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego realizację nauczania indywidualnego na terenie szkoły? (uzasadnienie odpowiedzi)

Przypomnijmy, że pabianiczanie będą mogli zadawać pytania pod transmisją na naszym profilu FB. Poprosimy kandydatów, aby na nie odpowiedzieli. 

Zapraszamy do dyskusji pod postem na Facebooku (czytaj TUTAJ komunikat dla Czytelników).