ROZRYWKA

Dla najsilniejszych i najbardziej wytrzymałych strażaków

W najbliższą niedzielę (26 maja) na terenie C.H. ECHO odbędzie się piąta już edycja Firefighter Combat Challenge o Puchar Prezydenta Miasta Pabianice.

Wystartuje około 100 zawodników, w tym 6 kobiet, dla których nie będzie taryfy ulgowej i zmierzą się z tym samym torem, co mężczyźni. Swój udział potwierdziło 4 strażaków z Francji, 4 zawodników z Czech oraz 7 zawodników z Ukrainy. O miejsce na podium będą walczyli indywidualnie, w sztafetach oraz w tandemach. Zmagania druhów obejrzymy w godz. 10-17.

Sportowej rywalizacji będzie towarzyszyć pokaz sprzętu strażackiego (samochody pożarnicze), ze specjalnym trenażerem firmy 3M, która udostępni zawodnikom najwyższej jakości sprzęt ochrony dróg oddechowych amerykańskiej firmy Scott.

Sprawdzian dla twardzieli

Tradycyjnie do pokonania przygotowano pięciozadaniowy tor przeszkód. Strażacy wystartują w pełnym rynsztunku ważącym 20 kg (ubranie bojowe, skórzane buty, hełm, rękawice, aparat ochrony dróg oddechowych z maską oddechową na twarzy).

Zaczną od wbiegnięcia z 19-kilogramowym wężem strażackim na wieżę o wysokości 12 m (62 schody), następnie wciągną przy użyciu liny na jej szczyt pakiet z wężami strażackimi, który waży również 19 kg.

Po zbiegnięciu z wieży muszą, uderzając młotem, przesunąć ciężar (70 kg) umieszczony na specjalnej suwnicy. W zadaniu „slalom i podawanie wody” zawodnicy przebiegają pomiędzy pachołkami, nie przewracając ich, następnie przeciągają linię gaśniczą zakończoną prądownicą i strumieniem wody strącają wyznaczony cel. Ostatnim zadaniem w rywalizacji jest przeciąganie ważącego 80 kilogramów manekina na dystansie 30 metrów.

Na wykonanie wszystkich 5 zadań zawodnicy mają maks. 6 minut, najlepsi robią to w ok. 1:30 min.