FAKTY

Dlaczego Długosz? Odpowiedz i wygraj nowoczesny komputer

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasz Park” wraz z darczyńcą – Fundacją Lotto „Milion Marzeń”, organizuje konkurs dla uczniów szkół średnich z powiatu pabianickiego. Główną nagrodą jest komputer o wartości 2000 zł.

Zadaniem jest napisanie pracy na temat: „Dlaczego kronikarz, kanonik Jan Długosz Starszy wart jest pomnika w Pabianicach?”. Lokalne Stowarzyszenie chce w ten sposób zainteresować młodzież historią związaną z naszą małą ojczyzną, wzbudzić poczucie przynależności i przywiązania do regionu.

– Jan Długosz – kanonik Kapituły Krakowskiej oraz sama Kapituła mieli istotny wpływ na rozwój Pabianic i okolic – mówi Teresa Bobowicz („Nasz Park”).

Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjum, liceum lub technikum. Prace nie muszą być długie – do trzech stron formatu A4 (ok. 1800 znaków na stronie, czcionka max 13 pkt., interlinia półtora). Jury weźmie pod uwagę oryginalność i charakter twórczy pracy, interpretację działań historycznych kanonika i jego osiągnięć dla naszego miasta oraz poprawność językową i stylistyczną.

Można się zgłaszać indywidualnie lub jako szkoła (max 5 prac z placówki). Prace należy złożyć w terminie od 10 do 20 marca 2017 – w formie wydruku papierowego w kopercie z dopiskiem „Konkurs: Dlaczego Długosz?” na adres: ul. Wolnościowa 20, 95-200 Pabianice LUB dokumentu elektronicznego PDF na adres email: konkurs@naszpark.com.pl
Do każdej pracy należy dołączyć kartę zgłoszeniową (pobierz tutaj).

Uczestnikom zostaną przyznane nagrody za I, II i III miejsce oraz dwa wyróżnienia (darczyńcą jest Fundacja Lotto „Milion marzeń”). Zwycięzca otrzyma wszechstronny komputer MSI All In One Pro (wartość ok. 2000 zł), a jego praca zostanie opublikowana w lokalnej prasie (z kolei wszystkie nagrodzone teksty ukażą się w specjalnej broszurze).

PRZECZYTAJ PEŁNY REGULAMIN KONKURSU – TUTAJ

***

Kronikarz Jan Długosz w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” (ok. 1466 rok) jako pierwszy sporządził opis Pabianic i miejscowości okolicznych stanowiących własność Kapituły Krakowskiej. Aby uczcić postać Długosza, z inicjatywy Stowarzyszenia “Nasz Park” wkrótce w Pabianicach stanie jego rzeźba (na tle zachodniej elewacji zamku, niedaleko wejścia do parku Słowackiego). Składa się ona z dwóch elementów: siedzącego na fotelu Jana Długosza, który trzyma na kolanach rozłożoną księgę oraz drugiego fotela, na którym będzie można przysiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Odlew z brązu jest już gotowy, termin montażu uzależniony jest od pogody.

art. promocyjny