PORADNIK

Dlaczego warto stosować opatrunek hydrożelowy?

Medycyna cały czas idzie do przodu, i to w dość dynamicznym tempie. Dlatego też modyfikacjom ulegają opatrunki oraz środki pomocne przy oparzeniach termicznych, które jak wiadomo, mogą być sporym wyzwaniem pod względem udzielania pierwszej pomocy, oraz dalszego leczenia. Z tego też względu postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej, czym są oraz jakie właściwości mają hydrożele. Dzięki nam dowiesz się, w jakich okolicznościach warto je zastosować.
Czym są hydrożele?

Jest to w dużym uproszczeniu żel, którym za pomocą specjalnych polimerów rozpuszczona jest woda. Mogą to być polimery zarówno sztuczne, jak i też naturalne, takie jak na przykład żelatyna. W ten sposób tworzą one zawiesinę, która może być nakładana na przykład jako opatrunek na ranę oparzeniową, gdyż są one sterylne, a co za tym idzie, zmniejszają one ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zakażeń, po drugie dzięki zawartości 90 procent wody łagodzą znacząco ból, oraz przyspieszają leczenie ran oparzeniowych I, II oraz III stopnia. Co ważne przy tym, hydrożele wchłaniają wydzieliny, jakie wydobywają się z rany wraz z bakteriami, oraz wspomagają samooczyszczanie rany z martwych tkanek. Co równie ważne, opatrunki hydrożelowe pozwalają ranie oddychać, są one przeźroczyste, a zatem można obserwować proces gojenia, są elastyczne, a więc można je stosować w trudnodostępnych miejscach, nie przyklejają się do rany, a co najważniejsze – można przez nie podawać pacjentowi leki, co może znacząco wpłynąć na czas leczenia po oparzeniowego. Może on być też stosowany w leczeniu odleżyn oraz owrzodzeń.

Gdzie powinien być na wyposażeniu hydrożel?

Z racji swoich właściwości hydrożel może być z powodzeniem stosowany przez wszelkiego rodzaju jednostki straży pożarnej oraz podmioty odpowiedzialne za udzielanie pierwszej pomocy. Powinien on też się znaleźć w apteczkach zakładowych, gdzie pracownicy są szczególnie narażeni na różnego rodzaju oparzenia, jak na przykład obiekty gastronomiczne czy też w miejscach, gdzie występują wysokie temperatury oraz otwarty płomień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hydrożel stosować w domowych, czy też podróżnych apteczkach, jakie zabieramy na przykład na wakacyjne wyjazdy. Dlaczego? Ponieważ opatrunki hydrożelowe świetnie łagodzą oparzenia słoneczne oraz otarcia – warunkiem tutaj jest jednak to, że nie może być wyraźnego uszkodzenia skóry. Dzięki wygodnym opakowaniom zarówno aplikacja, jak i również transport hydrożelu nie sprawia większych problemów. Dla tego też opatrunek hydrożelowy może być dobrym zakupem na wakacyjne wyjazdy.

Podsumowanie

Opatrunki hydrożelowe to doskonały przykład postępu w medycynie. Są one nie tylko skuteczne, ale także proste w aplikowaniu, dzięki czemu praktycznie każdy jest w stanie je nałożyć. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy liczy się czas, ponieważ po pierwsze osoba oparzona odczuwa bardzo silny ból, po drugie im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo powrotu do pełni zdrowia, a przynajmniej zmniejszenia liczby powikłań.

 

(tekst partnerski)