KOMUNIKACJA

Dłuższa trasa „dwójki” i nowa krańcówka

Miasto ogłosiło przetarg (po raz drugi) na zaprojektowanie i wybudowanie nowej krańcówki dla autobusów przy ul. Podmiejskiej 65 E (około sto metrów za kaplicą Matki Boskiej Fatimskiej). O tym, że „2” będzie dojeżdżać aż na ul. Podmiejską, pisaliśmy na początku sierpnia ub. roku. Jej trasa wydłuży się o ok. 700 metrów.

Przy Podmiejskiej powstanie plac manewrowy do zawracania, wiaty przystankowe i wiata rowerowa oraz kontener socjalny dla kierowców autobusów. Przy okazji zaplanowano budowę nowego kanału deszczowego (zamiast istniejącego rowu melioracyjnego pośrodku działki) oraz przebudowę zjazdu z ulicy Podmiejskiej na nową krańcówkę.

Po drodze powstanie jeszcze para przystanków pośrednich – Podmiejska/Makowa (w stronę nowej krańcówki) oraz Podmiejska/Niska (w kierunku centrum, przy sklepie). Bliżej do autobusu będą mieli mieszkańcy ul. Podmiejskiej oraz ulic prostopadłych położonych w Pabianicach i w Chechle Pierwszym.

Oczekiwane jest 12 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie krańcówki od dnia podpisania umowy, przy czym dodatkowo punktowane w przetargu będzie zadeklarowanie skrócenia terminu realizacji (wg pierwszych informacji z ratusza, krańcówka miała być gotowa do końca 2019, jednak pierwszy przetarg w lipcu został unieważniony z powodu braku chętnych).

Inwestycja jest częścią projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, na który miasto pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Ponadto obejmuje on m.in.: modernizację stacji obsługi pojazdów w zajezdni autobusowej przy ul. Lutomierskiej, budowę dworca autobusowego na pętli Waltera-Jankego, zakup 18 autobusów niskoemisyjnych o napędzie hybrydowym, projekt i budowę dróg dla rowerów dochodzących do węzłów przesiadkowych komunikacji miejskiej, zakup i instalację tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, zakup i montaż biletomatów stacjonarnych i mobilnych. Będą też nowe wiaty przystankowe (32 szt.) wraz z ławkami (19 szt.) i wiaty bike&ride (3 szt.).