FAKTY KOMUNIKACJA

Do Konstantynowa wraca tramwaj. Umowa podpisana

Jest umowa na modernizację linii 43. Inwestycja ma dla miasta bardzo duże znaczenie.

Władze Konstantynowa Łódzkiego i Łodzi podpisały wczoraj umowę z wykonawcą modernizacji linii tramwajowej nr 43. Przebudowany zostanie jej 7-kilometrowy odcinek między placem Wolności w Konstantynowie Łódzkim i okolicą pętli Zdrowiu. (Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ)

Prace wykona konsorcjum dwóch firm z Łodzi: Przedsiębiorstwa Drogowo -Budowlane „Kemy” i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 81 mln zł, z czego fragment łódzki „pochłonie” około 56,4 mln zł, a konstantynowski – niemal 24,4 mln zł.

Czas realizacji przedsięwzięcia wynosi 16 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, w tym 7 na opracowanie dokumentacji projektowej wraz ze złożeniem wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na budowę.

Inwestycję zrealizują samorządy dwóch miast. Stanie się tak na mocy porozumienia, które zostało zawarte w 2020 roku.

Podpisana dziś umowa stanowi kolejny ważny krok. Nie byłby on jednak możliwy, gdyby nie znakomita współpraca z Łodzią. Zaryzykuję twierdzenie, że niewiele jest samorządów w Polsce, które podejmowałyby wspólne działania równie skutecznie jak my – podkreślił Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.

Linię tramwajową łączącą to miasto z Łodzią uruchomiono w 1910 roku. Została zamknięta w marcu 2019 roku, gdy jej stan techniczny zaczął zagrażał bezpieczeństwu pasażerów.

Mieszkańcy naszego miasta żałowali, że tak się stało, bo tramwaj stwarzał możliwość wygodnego dojazdu do Łodzi i powrotu do domu. Wiedząc, że oczekują powrotu tych połączeń, postanowiliśmy zrobić wszystko, by znów mogli z nich korzystać – dodał burmistrz.

Nowe torowisko i trakcja mają powstać wzdłuż ul. Konstantynowskiej (od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej w Łodzi), aż do placu Wolności w Konstantynowie Łódzkim. W ramach inwestycji będą przebudowane lub wybudowane od nowa: torowisko, zwrotnice, sieć trakcyjna, przystanki, odcinki ulic przylegające do linii oraz instalacje podziemne.

Roboty na konstantynowskim odcinku obejmą m.in. położenie nowego torowiska, na mijankach – tzw. gdańskiej i srebrnej – pojawią się nowe zwrotnice i instalacje do ich ogrzewania, a na jednotorowych odcinkach linii – zmodernizowany system sterowania ruchem. Na peronach przystankowych staną wiaty z ławkami.

Tagi: