FAKTY

Do Sejmu wejdzie Ciebiada, jeśli po “palcowej” aferze Lichocka złoży mandat

Prawie 90% chce, by Lichocka zrezygnowała z mandatu. Jeśli władze partii ją do tego zmuszą, utoruje to drogę do Sejmu Krzysztofowi Ciebiadzie.

Do rezygnacji z posłowania wezwał parlamentarzystkę PiS Jerzy Owsiak. Na FB “Rzeczpospolitej” trwa sonda. Redakcja zapytała: “Czy Joanna Lichocka powinna złożyć mandat poselski?”. Choć ankieta zakończy się za kilka dni, widać, że zwolenników rezygnacji przez posłankę z mandatu jest zdecydowana większość (88% na godz. 18.15).

Raczej trudno przypuszczać, że posłanka zrzeknie się mandatu po aferze z pokazaniem posłom opozycji środkowego palca, ale pamiętajmy – trwa kampania prezydencka, a skandal wywołany przez Lichocką może zaszkodzić Andrzejowi Dudzie. Jeśli przegra wybory, to PiS bez prezydenta i Senatu niewiele może już zdziałać, dlatego może powstać ciśnienie skłaniające Lichocką do złożenia mandatu…

Jeśli tak się stanie, to na jej miejscu w ławie sejmowej zasiądzie Krzysztof Ciebiada, który w naszym okręgu, w którym jedynką była Lichocka, zdobył ósmy wynik i jest pierwszy w kolejce po mandat w przypadku ubycia kogoś z pierwszej siódemki – pod względem liczby zdobytych głosów.

Krzysztof Ciebiada był niedawno kilka miesięcy posłem po wejściu na miejsce Witolda Waszczykowskiego, który wygrał wybory do Europarlamentu.

(Fot. Krzysztof Ciebiada i Joanna Lichocka na targowisku przy ul. Moniuszki, podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej)