FAKTY

Dokopali się do starych Pabianic [ZDJĘCIA ZNALEZISK]

W ulicy Zamkowej podczas prac ziemnych związanych z przebudową układu torowo-drogowego na długości około 20 metrów odkryto relikty drogi wymoszczonej dranicami, a także znaleziono monety i fragmenty ceramiki z XVIII/XIX wieku. Znaleziska nie było wskazane w żadnej dokumentacji.

Na Zamkowej sensacja. Prace archeologiczne w tym rejonie rozpoczęły się wczoraj ( 26.10.). – Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie określić terminu ich zakończenia – mówi Małgorzata Wilczek, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji.

Dranica  to drewniany materiał do wykonywania pokryć dachowych. Czy to oznacza, że ekipa budowlana dokopała się do starych domów?  Niekoniecznie. Zdaniem wykonawcy wielkiego remontu szerokość drogi wówczas wynosiła około 4 metrów i została ona wykonana z dranic o szerokości około 25 cm oraz kamieni i gałęzi. Jak twierdzą archeolodzy,  funkcjonowała ona do przełomu XIX/XX wieku kiedy to ułożono na ulicy bruk kamienny i wybudowano linię tramwajową. Poza wymoszczeniem drogi znaleziono monety i fragmenty ceramiki z XVIII/XIX wieku.

Jak informuje wykonawca, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod obecnie eksplorowaną warstwą drogi pojawią się kolejne warstwy pochodzące z poprzednich okresów. Z przeprowadzonych badań archeologicznych zostanie wykonana dokumentacja.

Fot. archeolodzy