FAKTY

„Dziewczyna” wróciła do muzeum jeszcze piękniejsza

Prace konserwacyjne wykonane z powodzeniem.

Zakupiony w grudniu 2018 obraz Bolesława Nawrockiego “Postać dziewczyny w stroju ludowym” (1932 ok, olej, płótno, 75,4 x 57,4 cm), powrócił do muzeum pełen blasku – czytamy na stronie MMP.

Dzieło wybitnego pabianiczanina zostało oczyszczone ze starych werniksów; zdeformowana, pofalowana struktura płótna została skonsolidowana, a brzegi płótna wzmocniono krajkami. Nałożono też kity na ubytki w warstwie malarskiej i wypunktowano oraz ustabilizowano rozchwianą ramę na łączeniach stolarskich.

Na koniec płótno pokryto błyszczącym werniksem, który nadaje kolorom głębi i najlepiej zabezpiecza. Na zdjęciach widać różnicę przed i po konserwacji.

Malarz Bolesław Nawrocki (1877-1946) uczył się rysunku m.in. u Wojciecha Gersona i Leona Wyczółkowskiego. Miał pracownię w Paryżu. Portretował m.in. prezydentów Francji, a także słynnego rzeźbiarza Augusta Rodina (portret tego artysty można obejrzeć w naszym muzeum), w Łodzi prowadził własną szkołę malarstwa.

W połowie maja 2018 mieszkańcy mogli podziwiać udostępnione przez rodzinę dzieła Nawrockiego, a na wernisażu jego sylwetkę przedstawiła wnuczka Maria (CZYTAJ TUTAJ). Było to istotne wydarzenie, ponieważ poprzednią ekspozycję zorganizowano w Pabianicach w 1977, a wcześniej za życia artysty w 1930 roku.