FAKTY

F-35 będą latały nad naszymi głowami

Baza Lotnictwa Taktycznego w pobliskim Łasku będzie miejscem stacjonowania samolotów piątej generacji naszych Sił Powietrznych.

F-35 to nie tylko myśliwce, to przede wszystkim centra dowodzenia, będą zbierały i przetwarzały dane, z których będą korzystać zarówno inne rodzaje sił zbrojnych, jak i cały system bezpieczeństwa, np. obrony przeciwlotniczej – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek, 12 kwietnia br.,  szef MON spotkał się z pilotami, którzy odbyli w USA treningi symulatorowe na samolotach F-35. Minister poinformował również o przebiegu przygotowań bazy w Łasku do przyjęcia samolotów F-35, które Polska pozyskała w ramach programu „Harpia”.

Baza lotnicza w Łasku będzie docelowym miejscem stacjonowania myśliwców F-35. Infrastruktura 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego zostanie dostosowana dla potrzeb nowych samolotów.

Jesteśmy w Łasku, na lotnisku wojskowym, które będzie lotniskiem docelowym dla pierwszej eskadry F-35. Zostałem poinformowany odnośnie całego procesu rozbudowy infrastruktury. Chcę podkreślić, że infrastruktura na tym lotnisku będzie uzupełniania do potrzeb F-35 – mówił minister.

Pierwsze lądowanie samolotu F-35 planowane jest na styczeń 2026.

– Samoloty F- 35 to najnowocześniejsze samoloty, które pozwolą na zdobycie unikalnych zdolności, na zwiększenie zdolności operacyjnych i obronnych polskich Sił Powietrznych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z pilotami Sił Powietrznych, którzy szkolili się na samolotach F-35 w USA.

Szef MON, podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych w styczniu 2020 r. Umowa na zakup samolotów V generacji F-35A Lightning II dotyczy nie tylko myśliwców, zaplecza logistycznego, stacjonarnego systemu szkoleniowego i części zapasowych, lecz także przewiduje wyszkolenie 24 pilotów i 90 osób z personelu inżynieryjno-lotniczego.

Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów MQ-9 Reaper.

Źródło: CO MON

Fot. Leszek Chemperek